10 kõige vegansõbralikumat linna

HappyCow on taas kokku pannud listi kõige vegansõbralikematest linnadest ning annab ka teada, et veganettevõtete arv on taas tõusuteel. Lisaks on viimase kolme aasta jooksul olnud vegansöögikohtade maastikul palju põnevaid muutusi.

Kõige vegansõbralikumate linnade nimekirja koostamisel on arvesse võetud järgmiseid faktoreid:

• veganrestoranide arv kesklinna raadiuses,
• veganettevõtete arv, sh poed, pagarikojad jne,
• veganvalikuid pakkuvate restoranide arv,
• veganettevõtete suhtarv inimese kohta,
• veganettevõtete kasv
• kvalitatiivne hinnang sellele, kui kerge on veganvalikuid leida, kui hästi veganlust mõistetakse, kui aktiivn on vegankogukond.

HappyCow tähistas novembris oma 23. sünnipäeva. HappyCow on juhiseid vegantoitumise kohta pakkunud aastast 1999, nüüd on platvormil 186 000 ettevõtet 180 riigis.

Siin on nimekiri kõige vegansõbralkumatest linnadest:

#10 Barcelona

Tervislik ja julmusevaba elustiil on muutunud aina populaarsemaks, mistõttu selle energiline linn jõudis esimest korda sellesse nimekirja. Barcelonas on näha jätkusuutlike turgude, teadlike kaubamärkide ning veganrestoranide ja baaride plahvatuslikku kasvu. Happy Cow andmetele tuginedes on Barcelona veganskeene kolme aasta jooksul kasvanud 74%, mis on väga muljetavaldav ja paljutõotav, eriti arvestades Hispaania mainet liharohke köögi poolest. Muljet avaldas ka veganettevõtete tihedus selles suhteliselt kompaktses linnas.

#9 Varssavi

Aastal 2022 kasvab veganrestoranide arv jätkuvalt, praegu on 10 km raadiuses ligi 70 veganrestorani ja enamik neist jääb vaid 1 km raadiusesse. Veganrestoranide tihedus Varssavis muudab restoranist restorani kõndimise uskumatult mugavaks. Varssavi kuulus veganburgerikoht Krowarzywa on nüüd lisanud oma kaheksanda uue asukoha linna sees, kuna see on korduvalt valitud Varssavi parimaks burgeriks, edestades kõiki konkureerivaid lihaburgereid. Varssavi on üks haruldasi linnu, kus andmetel on veganlus on isegi levinum kui vegetaarlus. Kauplustes on saadaval palju uusi veganvalikuid, sealhulgas varem muudele toiduainetele spetsialiseerunud Poola oma ettevõtete valmistatud tooteid. HappyCow’l on Varssavi 10 km raadiuses enam kui 150 vegansõbralikku valikut ning selle linna veganskeene õitseb ja kasvab jätkuvalt.

#8 Amsterdam

Amsterdam on veganisõbralikkuse poolest üks kiiremini kasvavaid linnu. Kasv on vaid kolme aasta jooksul silmatorkav 78%. HappyCow andmed näitavad, et 50% sellest kasvust leidis aset ainuüksi 2020. aastal, mil kogu linnas toimus veganrestoranide järsk plahvatus. Nüüd on Amsterdamis üle 100 veganettevõtte. Amsterdamist on kindlasti saamas üks populaarne vegankeskus ja kindlasti on Amsterdamil veel uusi põnevaid veganvalikuid tulemas.

#7 Bangkok

Sel aastal on tagasi esikümnes linn “naeratuste maalt” – Tai toidu kvaliteet ja kompleksus võivad kindlasti naeratuse igale näole tuua. Veganiks olemine Bangkokis on imelihtne. Selles linnas on palju troopilisi puuvilju ja värskeid turge ning valdavalt budistliku tausta tõttu on enamiku restoranide menüüs kindlad veganvalikud. Traditsiooniline Tai köök koosneb köögiviljadest, kuid kui sööte mitteveganrestoranis, öelge kindlasti oma teenindajale, et kalakastet ei kasutataks, kuna see on Tai köögis väga levinud koostisosa. Arvestades veganrestoranide ja -valikute kiiret kasvu selles linnas (+58% kolme aastaga) ning värske toidu rohkust kõikjal, on Bangkok saanud üheks veganite lemmiklinnadest.

#6 Los Angeles

Kuigi Los Angeles võib olla tuntud Hollywoodi kuulsuste poolest, sealhulgas mitmed veganid nagu näiteks Billie Eilish, Joaquin Phoenix ja Alicia Silverstone on Los Angeles ka veganite meka. Kümne ruutkilomeetri suurusel alal on 105 veganrestorani – seda on kaks korda rohkem kui kolm aastat tagasi!

#5 Singapur

Singapur on pikka aega olnud etniliste rühmade kultuuriline segu, mis on muutnud aja jooksul toidusõprade paradiisiks. Elujõulises ja elavas, kuid võluvas ja omapärases saareriigis on nüüd HappyCow’s üle 800 vegansõbraliku asutuse, millest 185 kohta on 100% vegan. Ära tasub mainida ka, et suur osa traditsioonilisest taimetoidust on juba täistaimnetaimne või kui mitte, siis saab seda tavaliselt väikeste muudatustega veganiks muuta, sest piimatooteid ole Singapuri kultuurid eriti levinud.

#4 Melbourne

Melbourne, mis on tuntud nii Austraalia kulinaarse pealinna kui ka ühe kõige elamisväärseima linnana maa peal, kogub kiiresti populaarsust oma multikultuurse elu, suurepärase kohvi, pingevaba elustiili ja ka vegantoidu poolest. Aasta 2022 seisuga on Melbourne’is linnapiirkonnas 130 veganettevõtet ja HappyCow’s kokku 1000 restorani, kus pakutakse ka veganvalikuid.

#3 New York

Oma uskumatult erinevate kultuuride köökide mitmekesisusega peavad New Yorki paljud maailma rahvusvaheliseks toidupealinnaks. New Yorgi veganskeene õitseb jätkuvalt, linnast 10 km raadiuses on 170 veganrestorani. Lisaks restoranidele leiab New Yorkist ka arvukalt pagarikodasid, maiustuste poode ja ka vegankingapoe Moo Shoes.

#2 Berlin

Veganskeene Berliinis on jätkanud kasvamist ja õitsengut vaatamata viimastele rasketele aastatele. Berliin hoiab oma mainet rahvusvahelise veganite sihtkohana. Berliini kesklinna 10 km raadiuses asuvate veganrestoranide arv on jõudnud 100 verstapostini ja sõna “vegan” on näha restorani siltidel kogu linnas. Berliinlased on avatud laialdaselt levinud veganelustiilile ning selles progressiivses linnas on uskumatult lihtne leida veganvalikuid.

#1 London

Londoni veganrestoranide arvu agar tõus on jätkunud kogu viimase aasta. London oli esimene linn HappyCow’s, mis ületas 2022. aastal 200 veganrestorani ja 400 veganettevõtte piiri. Praegu on Londonis kesklinnast 10 km raadiuses 165 veganrestorani ja 200 veganrestorani kogu linnas. The Vegan Society uuringu põhjal on veganite arv alates 2014. aastast enam kui neljakordistunud ja praegu on Ühendkuningriigis üle 600 000 vegani, mis moodustab 1,16% elanikkonnast. Sõna “vegan” võib näha kõikjal linnas, tänavatel ja metroojaamades ning Londonis on praegu nii palju veganüritusi, et sellega sammu pidamine võib olla väljakutse. Veganlus on jätkuvalt Ühendkuningriigi üks kiiremini kasvavaid elustiili liikumisi ja hoogsalt muutumas peavooluks.

Napilt jäid esikümnest välja Pariis, Taipei, Toronto, Ho Chi Minh City ja Tel Aviv. Veganettevõtete suure kasvu tõttu tasub silma peal hoida ka järgmistel linnadel: Hamburg, Soul, Bogota, México, Sao Paulo, Lissabon.

Vaata lähemalt restoranisoovitusi HappyCow portaalist.

Kommenteeri: