8 veganburgerit Tallinnas, mida Sa kindlasti proovida võiksid

Kelli Välba, programmi “Taimsed valikud” vabatahtlik

Programmi “Taimsed valikud” tiim külastas Tallinna söögikohti ja maitses nende veganburgereid. Loe, kust saab kõige erilisemat burgerit ning milline burger viib isegi lihaarmastajal keele alla.

1. TOIT’S – Beyond Meat burger

Toit’si toite on võimalik nautida Tallinnas kahes kohas – Ülemiste keskuses ja Balti jaama turu teisel korrusel. Mõlemas kohas on lai valik maitsvaid vegantoite. Balta Toit’sis saate suveperioodil häid maitseid nautida hubasel suveterrassil. Meie käisime proovimas nende Beyond Meat burgerit.

Toit’s

Kuidas maitses?

Lihtne, aga väga hea. Kui sa pole varem Beyond Meati kotletti proovinud, siis Toit’s on kindlasti see koht, kuhu minna. Kindla peale minek!

Kõik maitsed sobisid kokku kui valatult ning millestki puudust ei tundnud. Lisaks olid kõrval olevad friikartulid imemaitsvad. Tõesti ühed parimad friikad, mida kunagi söönud oleme!

Mis teeb eriliseks?

Kindlasti kaste, mis teeb kogu koosluse väga mõnusaks ja maitsvaks. Kaste on pigem mahedamaitseline, seega kes otsivad burgeri vahelt särtsu ja teravust, siis sellest burgerist te seda ei leia. Teiseks teeb burgeri eriliseks suurepärane soolakurk, mis burgeri vahel mõnusat maitsenüanssi annab. Ainult et seda kurki oleks võinud seal isegi rohkem olla.

Suurus ning hinna/kvaliteedi suhe (11 €)

Burger ise on keskmise suurusega, kuid kõrval olevad friikartulid teevad sellest väga toitva söögikorra. Kõht kindlasti tühjaks ei jää! Hind burgeri eest on küll natuke krõbe, kuid samas on eine seda igati väärt. Võib-olla ootaks siiski selle hinna eest veidi suuremat burgerit.

Suurim pluss ja miinus

+ Väga ilusti serveeritud ning hea ja lihtne. Täielik kindla peale minek, kui soovite tõeliselt head burgerit Beyond Meati kotletiga.

-Burger võiks olla natukene suurem ja kogukam, arvestades selle hinda. Lisada võiks kasvõi seda imelist soolakurki või midagi muud värsket rohkem olla.

Toit’si burgerit julgeme soovitada ka lastega peredele, sest burger oli tõesti väga lihtne, kuid hea ja friikartulid olid samuti super maitsvad. Täpselt laste lemmik kombinatsioon!

2.-3. VEGAN INSPIRATSIOON – vürts-mürtsburger ja “olen üsna eriline” burger

Vegan Inspiratsioon asub maalilises Tallinna vanalinnas ning on oma sisekujunduse poolest väga omapärane ja inspireeriv. Nende toidud on väga värvikirevad ning pakuvad alati tervisest pakatavaid maitseelamusi. Isegi burgerid, mida me proovida saime, olid ilmselt kõige tervislikumad burgerid, mida me kunagi söönud oleme.

Inspiratsioon

Kuidas maitses?

Kui otsid põnevat ja teistsugust burgerikogemust, siis asu kiiresti Inspiratsiooni poole, sest tegu on tõesti väga teistsuguste burgeritega, kui muidu oleme harjunud sööma. Esimene burger (vürts-mürtsburger) on väga omapärane ja nagu ka nimi ütleb – veidi vürtsikas, ent natuke on puudu mahlasusest. Ka nende teine burger (“olen üsna eriline”) on oma nime vääriline, kuid on võrreldes esimese burgeriga veidi mahedam ning ka mahlasem.

Mis teeb eriliseks?

Mõlema burgeri vahel on tofu “muna”, mis meenutab väga päris munaputru. Uskumatult sarnane! Midagi sellist ilmselt burgeri vahel muidu ei kohta.

Vürts-mürtsburgeri vahel on väga huvitav Cheddari kaste ja suitsuse paprika kaste, mis annavad burgerile mõnusat vürtsi-mürtsu. Teise burgeri vahel on nende enda valmistatud majonees ning karulaugupesto, mis teevad burgeri nii mõnusalt mahlaseks. Kuid peamine sõna, mis kirjeldab Inspiratsiooni burgerite erilisust, on tervislikkus. Usume, et raske on leida teist nii tervislikku burgerit. Nende pihvid ei ole tüüpilised burgeripihvid, vaid tõeliselt tervislikud ja erilised – valmistatud köögiviljadest, kaunviljadest ja muust heast-paremast. Kui olete suur burgerite armastaja, kuid samas otsite midagi tervislikku, siis on kindlasti Inspiratsiooni burgerid teile loodud.

Suurus ning hinna/kvaliteedi suhe (9,50 €)

Burgerid on üsna keskmise suurusega, mitte liiga suured ega liiga väiksed, vaid täpselt paras kõhutäis. Mõlemal burgeril on kõrval lisaks ka salat, seetõttu on mõlemad väga toitvad eined.

Hinna ja kvaliteedi suhe on täiesti tasakaalus, sest burgerite vahel leidub tõesti väga palju erinevaid koostisosi ja on üsna täitev. Nende burgerite valmistamiseks on palju vaeva nähtud, alates isetehtud “munapudrust” ja lõpetades erinevate huvitavate kastmetega.

Suurim pluss ja miinus

+ Väga teistsugused burgerid. Inspiratsiooni tuleb minna, kui otsite midagi enamat kui klassikalist burgerit. Suur pluss on samuti tervislikkus – pärast Inspiratsiooni burgerite söömist ei tunne, nagu oleksid söönud kiirtoitu.

- Burgeritele võiks lisada veidi rohkem mahlakamat kastet, sest hetkel jäi üldmulje natukene kuivavõitu.

4. ROHE KOHVIK – Rohe burger (seitani-sojavalgu pihviga)

Rohe kohvik oma minimalistliku, kuid ülimalt hubase olemusega paikneb Balti jaama lähedal. Rohe paelub inimesi fantastiliste maitseelamuste ja armsa atmosfääriga. Oleme kuulnud, et isegi taimetoidu kauged inimesed on öelnud, et just sellest kohast on nad saanud suurimad maitseelamused. Suured kiidusõnad ka nende uuele Rohe burgerile, mida me proovimas käisime.

Rohe

Kuidas maitses?

Burger on ideaalselt tasakaalus ja me ei tundnud mitte millestki puudust. Kuigi köögivilju eriti burgeri vahel ei ole, ei tundnud me ka nendest puudust. Kõike oli täpselt parajalt.

Mis teeb eriliseks?

Kindlalt Cheddari kaste! Samuti oli seal parim burgerisai, mida kunagi söönud oleme. Nii pehme ja hea! Kastmed – Cheddari ja chipotle – andsid burgerile eripära ja kerget vürtsikust. Cheddari kaste maitseb kergelt sinepiliselt, sest sellesse on lisatud kurkumit, samuti on chipotle kaste veidi vürtsikas. Kastmed loovad omavahel mõnusa, kergelt terava kombinatsiooni.

Samuti ei saa mainimata jätta seitani-sojavalgupihvi, mis sobis sinna kui valatult. Lisaks sobib burgeri vahele imehästi kurk, mis on valminud laimimarinaadis. Nii palju häid asju ühes burgeris!

Suurus ning hinna/kvaliteedi suhe (7 €)

Burger pole väga suur, kuid siiski päris toitev kõhutäis. Täpselt selline kogus, et pärast on hea ka nende magusaletist omale midagi maiustamiseks võtta.

Hinna ja kvaliteedi suhe on väga paigas. Isegi ütleks, et me ei eeldanud 7 euro eest nii suurepärast maitseelamust.

Suurim pluss ja miinus

+ Sai oli nii pehme ja maitsev! Samuti sobis kastmete kombinatsioon burgeri vahele valatult.

- Negatiivset me seekord ei leidnudki. Küll aga hoiatame neid, kes teravust ei armasta, et kastmed on veidi vürtsikad.

VEGAN PLUS – Miami burger ja Moving Mountaini burger

Vegan Plus paikneb Balti jaama turu õhtuväljakul, kuid nende foodtruck’i võib kohata tihti ka laatadel ja messidel. Meie oleme toonud välja kõigest kaks burgerit, kuid Vegan Plusil on lisaks neile veel suur valik burgereid, mis kõik on vegan ja viivad keele alla. Kahjuks vahetult enne artikli avaldamist andis Vegan Plus teada, et lõpetab oma tegevuse ning see suvi jääb nende jaoks viimaseks. Kuid veel augusti lõpuni saate nende burgereid nautida.

Vegan Plus

Kuidas maitses?

Miami burger on väga suvine ja lihtne burger, mille vahel on mõnusalt krõbe ja väga maitsev köögiviljapihv. Moving Mountain meenutas klassikalist kodust burgerit, mis on heaks vahelduseks restorani burgeritele. Kui armastad lihtsust ja lihasarnaseid maitseid, siis kindlasti võiksid seda burgerit proovida. Siiski meie tundsime natukene maitsest ja erilisusest puudust.

Mis teeb eriliseks?

Miami burgeri tegi eriliseks pihv, mis oli hästi hea krõbe ja maisine ning mõnusalt krõmpsuv hamba all. Moving Mountaini burgeri erilisus seisneb samuti pihvis, sest Moving Mountaini pihvid pole Eestis veel väga levinud. See pihv on tehtud soja-hernevalgust ning on väga valgurikas. Kellele maitseb Beyond Meati kotlet, siis tasub kindlasti ka see järele proovida.

Suurus ning hinna/kvaliteedi suhe (Miami burger 6,50 € ja Moving Mountaini burger 8 €)

Mõlemad burgerid tagavad korraliku kõhutäie ja meenutavad ehedat festivali burgerit, mida saad käe vahelt süüa. Miami burgeri saab päris taskupärase hinna eest ning on väga toitev. Moving Mountain on see-eest kallim, ent see on tingitud burgeri vahel olevast pihvist. Burger on pigem klassikaline ja lihtne, maitseelamuste otsijatele tõenäoliselt muljet ei avalda. Samas, kellele meeldib Beyond Meat ning tahab just sellist lihtsat ja mehist burgerit, võiks kindlasti ära proovida. 

Suurim pluss ja miinus

+ Miami burgeri suurim pluss on kindlasti krõbe pihv, mis on kogu burgeri parim osa. Moving Mountaini burgeri tugevus on väga valgurikas pihv, mis võib meeldida trenniarmastajatele. Samuti on see põnev vaheldus Beyond Meati kotletile ning paelub neid, kes otsivad toite, mis meenutavad võimalikult palju liha.

- Miami burgeri üldmulje jäi hetkel natukene tavaliseks ning tundsime just puudust millestki, mis seda teistest eristaks. Ühe soovitusena tooksime välja, et värsket ananassi, mis burgeri vahel on, võiks proovida grillida. See annaks juurde head maitsenüanssi ja erilisust. Teise burgeri pihv oli hetkel üpris tagasihoidlikult maitsestatud, kuid sellest saaks kindlasti lihaarmastajate lemmikburger, kui natuke veel vürtsi lisada.

COMMUNE CAFE – Beyond tasty burger

Commune cafe on üsna uus tegija vegan söögikohtade maailmas. Nad asuvad Tallinna kesklinnas, Vabaduse väljaku lähedal. Menüüst leiab grillvõileibu, pitsasid, ramenit, pelmeene, saiakesi, torte ja palju muud. Ning need kõik on täiesti vegan! Meie käisime proovimas nende suurepärast Beyond tasty burgerit.

Commune

 Kuidas maitses?

Kohe kui Commune avati, räägiti palju, et just sealt saab väga head burgerit. Nüüd saame öelda, et need jutud pidasid täielikult paika. Commune’i Beyond burger oli tõeline maitseelamus ning usume, et see on meeltmööda nii tõelisele lihafännile kui ka inimesele, kes lihaasendajaid väga ei naudi, sest see burger on väga-väga hästi tehtud!

Mis teeb eriliseks?

Kindlasti karamelliseeritud sibul, mis sobib sinna suurepäraselt. See on burgeri vahel kui kirss tordil. Samuti soovitame võtta burgeri juurde lisandid, sest grillitud kartul ja coleslaw salat teevad burgeri väga eriliseks. Selliseid lisandeid ei kohta burgeri kõrval just eriti tihti. Ei saa kiitmata jätta ka imehead Beyond Meati pihvi, mis on tõesti suurepäraselt tehtud ja isegi meid, kes me lihasarnaseid tooteid niivõrd ei naudi, võlus see pihv täielikult ära.

Suurus ning hinna/kvaliteedi suhe (9 €, lisanditega 11,50 €)

Burger ise oli täitsa paraja suurusega, kuid näljasema kõhu puhul soovitame võtta juurde ka lisandid ehk grillitud kartuliviilud ja coleslaw salati. Lisandid on küll väikese lisatasu eest, kuid igati seda väärt. Kuigi see jääb pigem kallimate burgerite hulka, siis koos lisanditega on tegemist väga toitva ja suure portsjoniga. Seetõttu ütleks siiski, et hinna ja kvaliteedi suhe on täiesti paigas.

Suurim pluss ja miinus

+ Beyond pihv on väga hästi tehtud. Meeldib ilmselt neile, kes tarbivad lihaasendajaid, kuid ka neile, kes neid ülemäära ei armasta. Suur tugevus on ka lisandid, sest salat on imeline ja grillitud kartulisektoreid burgeri kõrval tihti ei kohta, seetõttu on need hea vaheldus tavalistele friikartulitele.

– Kuna lisandid on lisatasu eest, võivad paljud neist loobuda. Sel juhul jääb aga mingi osa maitseelamusest kindlasti ära.

F-HOONE – Vegan Furger

F-hoone asub Telliskivi loomelinnakus ning on oma mõnusa õhkkonna ja väga sõbraliku teenindusega paljude südamesse pugenud. F-hoone pakub ka päris palju veganvalikuid ning meie proovisime neist ühte – Vegan Furgerit.

F-hoone

Kuidas maitses?

Tegemist on tõeliselt erilise ja teistest eristuva burgeriga, mida kindlasti tasub proovida. F-hoone burger üllatab teid mitmel viisil ning ületab teie ootused mitmekordselt, sest see Furger on kõike muud kui üks tavaline burger! Erinevat tavalisest burgerist on F-hoone burgeri ehk furgeri vahel pihvi asemel Vöner ning burgerisaia asemel must leib, mis omavahel sobivad imeliselt kokku. Soovitame!

Mis teeb eriliseks?

Kogu burger on väga-väga eriline ning eristub kindlasti kõigist teistest kõige rohkem. Must leib saia asemel on väga hea valik ja sobib Vöneriga kokku valatult. Kiiduväärt on ka nende peedihummus, mis lisab burgerile ägedat särtsakat roosat värvi ning on väga maitsev.

Suurus ning hinna/kvaliteedi suhe (8,90 €)

Ka kõige suurema isuga inimene saab kõhu täis. Tõeliselt suur ports ja suurepärane maitseelamus. Samuti on burgeri kõrval väga suur portsjon krõbedaid ja imehäid bataadifriikaid. Sellise koguse ja maitseelamuse kohta on see hind suurepärane. Tõesti väga hea hinna ja kvaliteedi suhe.

Suurim pluss ja miinus

+ Vöner ja musta leiva kooslus. Kindlasti on see kõige erilisem burger, mida kunagi proovinud oleme. Niivõrd erilise burgeriga jäävad nad kindlasti inimestele meelde. Tugevusena toome välja ka kastmed – peedihummuse ja peterselli-tšilliaioli. Need mõlemad sobisid burgeri vahele kui valatult ja moodustasid burgerist ühtse, mahlase ja maitsva koosluse. Tõeline maitseelamus!

– Kui aus olla, siis miinuseid me leida ei suutnudki. Kuid need, kes armastavad köögivilju ja kõike värsket, siis selles burgeris neid kuigi palju pole. Samas meie neist selle burgeri puhul puudust ka ei tundnud.

“Taimsed valikud” on toitlustusettevõtetele suunatud programm, mille eesmärk on suurendada vegantoidu valikut ja nähtavust Eesti toidukohtades. Programmiga liitunud söögikohtades on rikkalik täistaimne menüü, mille puhul kliendil on vegantoidust võimalik saada võrdväärne elamus tavatoidu eelistajaga.

Millist neist Sa juba proovinud oled?

Kommenteeri: