Odava linnuliha maksumus inimeludes

Oxfam America viis aastatel 2013–2015 USA-s läbi uuringu linnulihatööstuse töötajate heaolust ning sellest selgus, et linnulihatööstuse töötajad teenivad niigi madalat palka, kannatavad pidevate vigastuste ja haiguste käes ning töötavad vaimselt rusuvas töökeskkonnas.

Lisaks sellele ütlevad töötajad ise, et nende väärikust riivab enim, et neil pole võimalik regulaarselt külastada tualetti. Sellega kaasenvad aga probleemid, eriti naistel. Peaaegu kõik töötajad väidavad, et pausi on peaaegu võimatu teha. Nad peavad tualeti kasutamist paluma oma juhtival juhendajal. Juhendaja peab omakorda leidma kellegi, kes selle koha täidaks. Töötajate sõnul on neid asendustöölisi harva saadaval, nii et nad peavad sageli tund või rohkem ootama. Peaaegu kõigil on lood, kuidas töötajad liinil urineerivad või kasutavad tööl mähkmeid. Teised teatavad, et nad lõpetavad vee joomise, mistõttu kannatavad vedelikupuuduse käes.

Neli suurimat linnulihatootjat (Tyson Foods, Pilgrim’s, Perdue ja Sanderson Farms) kontrollivad ligikaudu 60% USA siseturust ning neil on võimalus oma töötajate töötingimusi ja -keskkonda muuta.

Oxfam America aruanne „Lives on the Line: The Human cost of Cheap Chicken” (“Elud liinil: odava kanaliha hind inimeludes”) on osa Oxfami jätkuvast kampaaniast, mille eesmärk on parendada USA linnulihatööstuste töötajate töötingimusi. Kampaania käivitati 2015. aasta oktoobris. Oxfam on ülemaailmne liikumine inimestest, kes võitlevad ebavõrdsuse, vaesuse ja ebaõigluse lõpetamise nimel.

Kanaliha on väga populaarne ka Eestis, Statistikaameti andmetel süüakse 2019. aasta seisuga Eestis keskmiselt 26,8 kg kanaliha inimese kohta. Kuigi USA probleemid võivad tunduda meile kauged, ei tea me tegelikult alati, kust meie toit pärit on. Näiteks väljas süües ja reisides pole võimalik kontrollida koostisosade päritolu.

Sarnase teema tõstatas ka koomik John Oliver oma satiirilises uudistesaates “Last Week Tonight”, mida saab vaadata siin. Oliver võttis saates luubi alla nii karmid ja ebainimlikud töötingimused USA suurimate lihatootajate vabrikutes kui ka COVID-19 tohutu leviku nendes.

Kommenteeri: