Inspireerivat naistepäeva! Toome sinuni 8 legendaarset veganaktivisti
Täna, 8. märtsil tähistatakse üle maailma naistepäeva. Täna tutvustamegi sulle kaheksat inspireerivat naist, kes on veganmaailma oma vägeva jälje jätnud.
🔶 ANGELA DAVIS on kuulus ameerika aktivist ja inimõiguste eest seisja, olgu siis teemaks rass, sugu või midagi muud. Aga kas teadsid, et ta on ka pühendunud veganaktivist ja loomaõiguslane? Lisaks on ta rõhutanud seost inimõiguste ja loomaõiguste vahel: “Tundlikud olendid taluvad valu ja piinamist, kui nad muudetakse kasumi saamise eesmärgil toiduks, täpsemalt toiduks, mis põhjustab haigusi inimestele, kelle vaesus sunnib toetuma McDonalds-le ja KFC-le.”
🔶 ANNIKA LEPP on loomaõiguslane, kes Eesti veganmaastikul ei vaja pikka tutvustust. Nimelt on Annika üks Veganmessi (endise nimega Taimetoidumessi) algatajaid ning see on ju iga Eesti vegani südames leidnud sooja ja mugava koha. Lisaks on Annika üks Loomuse loojatest ja endine Loomuse kommunikatsioonijuht. Veel lisaks sellele on Annika olnud ka Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuses.
🔶 CAROL J. ADAMS on aktivist, kes võitleb nii loomade kui ka naiste õiguste eest, mistõttu on tema tutvustamine täna väga asjakohane. Oma raamatus “The Sexual Politics of Meat: A Feminist-Vegetarian Critical Theory” räägib Adams sellest, kuidas tänapäeva liha- ja piimatööstus toimib kui patriarhaalne institutsioon, mis ekspluateerib emasloomade reproduktiiv- ja imetamisvõimet, millele toetumata ei oleks inimestel võimalik tarbida liha, piima ega mune. Raamatut saab laenutada ka Feministeeriumi raamatukogust.
🔶 FIONA OAKES on legendaarne ultramaratonijooksja, kes on olnud vegan alates 6. eluaastast ning kasutab oma tuntust loomade eest seismiseks. Ta peab loomade varjupaika Tower Hill Stables ning on organisatsiooni The Vegan Society saadik ja organisatsiooni Captive Animals Protection Society patroon. Fionast on tehtud film “Running for Good“, mida näidati ka aastal 2019 Taimetoidumessil.
🔶 JANE GOODALL on primatoloog, etoloog ja antropoloog, kes on eelkõige tuntud kui šimpansite kaitsja. Goodall kirjutas Amy Hatkoffi teose “The Inner World of Farm Animals” (“farmiloomade sisemaailm”) sissejuhatuses sellest, kuidas loomad on palju teadlikumad ja intelligentsemad, kui me ette kujutada oskame. Ta ütles, et kuigi loomi on aretatud kodustatud orjadeks, on nad siiski iseseisvad isiksused, kes väärivad lugupidavat suhtumist. Goodall oli vegetaarlane, ent pandeemia alguses hakkas ka veganiks, kui tutvus lähemalt julmusega muna- ja piimatööstuses.
🔶 INGRID NEWKIRK on rahvusvahelilt tuntud organisatsiooni PETA algataja ja president, kes on pühendunud idee levitaja, et loomad ei ole meile söömiseks, kandmiseks, nende peal katsetamiseks ega meelelahutuses kasutamiseks. Ta on kirjutanud loomaõiguslusest mitmeid raamatuid, sh ka eesti keelde tõlgitud “Loomkond” (“Animalkind”).
🔶 REGAN RUSSEL oli pikaajaline loomaõiguslane, kes seisis loomade õiguste eest aastast 1979, hakkas veganiks juba aastal 1985 ning jätkas seda kuni oma surmani aastal 2020. Ta tapeti tapamaja ees peetud aktsioonil, kus pakuti tapmisele saadetud sigadele vett, tast sõideti üle loomi vedava autoga. Soovitame ka vaadata temast tehtud lühikest dokfilmi. Lisaks seisis Regan Russel ka inimõiguste eest,
🔶 ELSIE SHRIGLEY on on üks organisatsiooni The Vegan Society asutajatest aastal 1944 ning tema algatusel on ka defineeritud sõna “vegan”, mis tähistas vegetaarlast, kes ei tarbinud ka muna ega piima. Elsie Shrigley oli teenäitaja ja inspiratsioon ajal, mil juba sündimine naisena oli tohutu takistus.
Inspireerivat naistepäeva!