Meie tarbimisharjumused nõuavad mitme maakera jagu ressursse

14. märtsil oli Eestis ületabimise päev ehk ökoloogilise võla või üleulatuse päev, inglise keeles Overshoot Day. See on päev, milleks on ära tarbitud kõik selleks aastaks ette nähtud ressursid, mida Maa on võimeline aastaga taastootma. See tähistas ka päeva, mil Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) teatel on Eesti ära kasutatud aasta jagu ressursse, mis arvestades Eesti rahvaarvu ja territooriumi, võiks kuluda 2023. aasta lõpuni.

See tähendab, et aasta lõpuni elab Eesti ühiskond planeedi taluvuspiiride mõttes nii, nagu oleks veel teine ja kolmas planeet. Eesti hajaasustus ning väike rahvaarv kergitavad loomupäraselt ühiskonna keskkonnajalajälge. Ka värske arenguseire keskuse raport kinnitab, et eestlase keskkonnajälg on teiste eurooplaste omast kolmandiku võrra suurem ja ületab planeedi taluvuspiiri 3,8 korda.

Loe lähemalt: https://teadus.postimees.ee/7732245/eestlased-uletasid-tana-uhe-maale-vaga-olulise-piiri

Kuidas ületarbimise päeva nihutada, selgitas ka Eliis Salm eelmisel aastal:

* Vähendades globaalset lihatarbimist poole võrra, nihkuks kuupäev hilisemaks 17 päeva.

* 350 miljoni hektari taasmetsastamine nihutaks kuupäeva hilisemaks kaheksa päeva.

* Vähendades inimkonna süsinikujalajälge poole võrra, nihkuks kuupäev hilisemaks 93 päeva ehk kolm kuud.

Vähendades globaalset toidu raiskamist 50% võrra, nihkuks kuupäev hilisemaks 13 päeva.

Üksikisiku süsinikujalajälge mõjutavad toit, prügi, tarbimine, liikumine, elupind ja energia, näiteks on taimse toidu jalajälg kordades väiksem kui liha-, piima- ja munatoodete oma. Sööma peaks rohkelt puu-, köögi-, kaun- ja teravilju, marju ning pähkleid ja seemneid, loobuma lihast.

Loe lähemalt: https://www.ohtuleht.ee/1058060/eliis-salm-eestimaalaste-tarbimisharjumused-nouavad-viis-maakera

PS! See päev on igal riigil erineval kuupäeval, see sõtlub iga riigi inimeste ületarbimisest. Millal on ületarbimise päev teistes riikides, vaata siit: https://www.overshootday.org/newsroom/country-overshoot-days/

Loomus ja selle veganprogramm Taimsed Valikud algatasid Aktiivsete Kodanike Fondi toel haridusliku projekti “Kahvliga kliimamuutuste vastu”, mille eesmärgiks on tõsta teadlikkust toitumise mõjust planeedile. Projekti kohta saab lähemalt lugeda siin: taimsedvalikud.ee/kahvliga.

Kommenteeri: