Milline taimne piim sobib teadlaste arvates kõige paremini rohelisse smuutisse? Räägime luteiinist!

Teadusajakirjas Nutrients 2023. aastal avaldatud uuringu kohaselt on kookospiim on see taimne piim, mis on kõige efektiivsem rohelistes smuutides spinatist antioksüdant luteiini vabastamisel.

Luteiin on võimas antioksüdant, mida leidub palju tumedates lehtköögiviljades nagu spinat ja lehtkapsas ning mis on teadaolevalt kasulik silmadele. Mitmed eksperimentaalsed uuringud on näidanud ka, et luteiin võib pärssida põletikulisi protsesse, mis on südame-veresoonkonnahaiguste olulised riskitegurid.

Kuna smuutisid tarvitatakse, et suurendada puuviljade ja/või köögiviljade tarbimist, tahtsid Rootsi Linköpingi Ülikooli teadlased välja selgitada, milline piim on imendumiseks parim. Sama uurimisgrupp oli varem tõestanud, et spinati kuumutamine lagundab osaliselt luteiini, samas kui see smuutisse segada, siis on luteiin lihtsamini imenduv. Selles uuringus vaatleti luteiini vabanemist värskest spinatist.

Teadlased analüüsisid 14 levinud loomset ja taimset piimatoodet ning leidsid, et ainult osad neist suurendasid luteiini vabanemist. Võrreldes veega, oli mõnedel vedelikel spinatismuutide luteiinisisaldusele negatiivne mõju.

Teadlased oletasid, et mõned meie toidus sisalduvad komponendid nagu rasv, süsivesikud, valgud ja kiudained, võivad mõjutada imenduva luteiini kogust. Siiski uuritakse turul laialt levinud tooteid teaduslikes uuringutes harva. Uuringu jaoks testisid teadlased nii piima kui taimseid vedelikke, segades spinatit erinevate toodetega. Seejärel kasutasid nad seedeensüüme lisades meetodit, mis simuleerib inimese seedimisprotsessi seedetraktis. Lõpuks võrreldi imenduva luteiini kogust erinevate piimadega valmistatud smuutides ainult veega valmistatud smuutiga.

Milline piim on smuutis parim?

Uuring leidis, et erinevalt spinati segamisest ainult veega, parandas ilma lisanditeta kookospiim luteiini vabastamist 42% ja lisanditega kookospiim 25%. Samal ajal parandasid kõrge ja keskmise rasvasisaldusega lehmapiim luteiini vabastamist vastavalt 36% ja 30%. Kohandusmudelid näitasid, et kookos- ja lehmapiima mõju tulenes vastavalt rasvast ja valkudest.

Teadlased avastasid samuti, et taimsetest piimadest on sojapiim luteiini vabastamisel vähemefektiivne kui vesi. Teised uuringus vaadeldud taimsed tooted ei mõjutanud luteiini vabastamist võrreldes veega. Teadlased tõid üldise informatsioonina välja ka selle, et smuutit peaks tarvitama koheselt, sest luteiin laguneb kiiresti.

Allikas: VegNews
Tõlkis: Maaja Mäll

Kookospiimad- ja joogid Eesti turul

Kookosjook, Santa Maria, 250 ml (Selver, Rimi, Prisma)
Kookosjook (17%), mahe, Loodusvägi, 400 ml (Selver, Prisma)
Kookosjook mandliga, Alpro, 1 l (Selver, Rimi)
Ökoloogiline kookosjook, I Love Eco, 400 ml (Rimi
Kookosjook riisiga, Alpro, 1l (Rimi)
Kookosjook, Rimi Planet, 400ml (Rimi)
Kookosjook, ICA Asia, 200ml (Rimi)
Kookosjook kaltsiumi ja vitamiinidega, ilma suhkruta, Valsoia 1l (Rimi)
Kookosejook 18%, Rainbow, 0,4 l (Prisma)
Kookosejook 17%, Kara Classic, 200 g (Prisma)
Kookosjook mahe, FOODIN, 330ml (Prisma)
Kookosjook, Elo Coco, 330ml (Prisma)
Kookosjook, X-tra, 400 ml (Prisma)

Kommenteeri: