Uuring: vegantoitumine võib südame-veresoonkonna tervist parandada juba kahe kuuga
Stanford Medicine’i uus uuring vaatles vegantoitumise mõju südame-veresoonkonna tervisele kaheksa nädala jooksul.
Uuringus osales 22 paari identseid kaksikuid, kellel ei esinenud südame-veresoonkonna haigusi. Igast paarist pandi üks kaksik tasakaalustatud kõigesööja dieedile ja teine vegantoidule. Esimesel neljal nädalal said osalejad toitlustuse kättetoimetamisteenusest; viimase nelja nädala jaoks valmistasid nad ise süüa. Uuringusse oli kaasatud ka registreeritud dieediarst, kes andis osalejatele toitumisalaseid nõuandeid ja soovitusi.
Tulemused näitavad vegantoidu märkimisväärset kasu tervisele, eriti madala tihedusega lipoproteiini kolesterooli (LDL-C) taseme osas. LDL-C transpordib kolesterooli kogu kehas ja ideaalis peaks see olema alla 100 mg/DL.
Uuringu alguses oli veganrühmas osalejatel LDL-C tase 110,7 mg/DL, mis langes uuringu lõpuks tervislikule tasemele 95,5 mg/dl. Kõigesööjate rühmas oli vähenemine palju väiksem, 118,5 mg/dl-lt 116,1 mg/dl-le. Veganrühmas vähenes ka insuliinitase (tühja kõhuga) umbes 20%, vähendades nende diabeediriski.
Taimse toitumise kasulikkust südame-veresoonkonna tervisele on laialdaselt tõestatud. Hiljutises metaanalüüsis jõuti järeldusele, et loomsete saaduste asendamine taimse toiduga on positiivselt seotud kardiometaboolse tervisega. Uuringud on leidnud ka mitmeid muid taimse toitumise eeliseid, mis seotud tervisega, sh vananemisprotsessi aeglustumine, hüpertensiivsete häirete riski vähendamine raseduse ajal, normaalkaalu saavutamine ja hoidmine.
Allikas: vegconomist
Uuring: Cardiometabolic Effects of Omnivorous vs Vegan Diets in Identical Twins