Vegan Land Movement – mis see on?

Aastal 2020 hakkas grupp veganeid tegelema ennekuulmatu aktivismivormiga. Nad nimetasid selle Vegan Land Movementiks ja see võib aidata kaasa loomakasvatuse keskkonna- ja eetilise katastroofi lahendamisele. Aga millega on tegu ja kuidas see töötab? 

Maakasutus loomakasvatuses on vaieldamatult hetkel üks kõige pakilisemaid keskkonnaprobleeme, millega inimühiskond silmitsi seisab. Vähemalt 26% jäävabast maast kasutatakse kariloomade kasvatuseks ja 33% põllumaadest neile toidu kasvatamiseks. Selle tulemusel on loomakasvatus metsade hävimise ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemise peamine põhjus. Probleem on eriti silmatorkav Suurbritannias, mis on alates 1970ndatest kaotanud poole oma bioloogilisest mitmekesisusest. Varem oli see riik täis laiuvaid metsi, praeguste tühjade roheliste lagendike asemel, aga tänapäeval kasutatakse 71% maad põllumajanduseks. 

2020. aastal avaldatud uuringus kirjutati, et Suurbritannia on looduskeskkonna hävitamisel maailma eesotsas. Aktivistid on hoiatanud, et loomakasvatusest eemaldumine ja maa uuesti metsikuks muutmine on kliimamuutuste vältimiseks hädavajalikud.

Vegan Land Movement

Siin tulebki mängu Vegan Land Movement (LVM). Suurbritannias põhinev liikumine kogub annetusi, et osta põllumajandusmaad, mida muidu kasutatakse kariloomade kasvatamiseks. Seejärel muudavad nad maa taas metsikuks, lubades taimedel ja loodusel seal uuesti õitsele puhkeda.

Liikumise loojateks olid Gina Bates, Sara Eoquin ja Kevin Greenhill. Praeguseks on nad ostnud neli maatükki piimalehma kasvatuselt Somersetis, mis teeb kokku 10 hektarit. Ühel nendest maatükkidest oli ehitusluba kanakasvatuse jaoks, kus oleks hakatud pidama 20 000 kana, millele liikumine oma ostuga lõpu tegi. “See oli meie jaoks suurim võit”, ütles Bates Plant Based News’ile (BPN). “Me suutsime vältida kannatusi ja ka sellele järgnevat reostust.”

Hetkel tegeleb grupp kõigi nelja maatüki taas metsikuks muutmisega ja nad on istutanud 1000 kohalikku päritolu istikut, et aidata kaasa tulevase põlise metsamaa loomisele. Samuti kavatsevad nad teha väikesest maalapist, millest pidi saama kanakasvatus, hoopis vegankogukonna viljapuuaia. Puud kavatsevad nad istutada kevadel.

Bates ütles, et senini on nad oma saavutuste üle ülimalt rõõmsad ja nad on näinud, kuidas põldudele on tulnud tagasi palju looduslikke liike. “Oleme väga tähelepanelikult jälginud ja nii palju bioloogilist mitmekesisust on taastunud, “ ütles Bates. “Seal on sadu kui mitte tuhandeid liike, mis on vaateväljast väljas, peidus, öised või liiga väikesed, et neid palja silmaga näha.”

Kuidas Vegan Land Movement tegutseb?

Liikumise idee seisneb selles, et “sajad ja tuhanded veganid kohapeal ja sotsiaalmeedias saavad selle osaks.” Sel on ka sõsaralgatus nimega Global Vegan Crowd Funder, mis kogub raha, et maad välja osta.

“Suurel hulgal veganeid annetavad igaüks natukene. See võib olla ühe tassi kohvi hind, kui me kõik ühe eesmärgi nimel tegutseme.” ütles Bates. “Seejärel pakume loomakasvatajad oksjonil üle ja võtame maa loomakasvatussüsteemist ära, igaveseks. Keegi ei jää oma rahast ilma, me päästame maa, päästame liike, lõpetame põllumajandusloomade ärakasutamise, päästame planeedi ja loome hektar hektari haaval vegan maailma. Nii lihtne see ongi. See on kogukonna jõud, kui me kõik koos töötame!”

Tagasiside liikumisele

Nagu arvata on liikumisele järgnenud poleemika. Hoolimata hiiglaslikest ökoloogilistest ja eetilistest kahjudest, nähakse loomakasvatust Suurbritannias läbi roosade prillide, eriti peavoolumeedia poolt. 

Peale seda kui The Times avaldas liikumise kohta artikli, võttis nendega ühendust parempoolne vestlussaade Talk TV. Batesi sõnul otsustasid nad kutset mitte vastu võtta, lähtudes sellest kui halvasti seal tavaliselt vastupidiste vaadetega saatekülalisi koheldakse. Sellest hoolimata tehti saates asjakohane lõik, kus esines talunik, kes väitis, et lehmad on “süsinikneutraalsed” (ülimalt ebateaduslik väide). 

“Kahjuks nad ei maininud, et VLMi eesmärk on suurendada bioloogilist mitmekesisust ja aidata kriitilises väljasuremisohus liike või et me oleme istutanud kokku ligi 1000 puud,” ütles PBN-ile Sara Eloquin. “Või et iga maatükk, mille me oleme võtnud ära loomakasvatussüsteemist on tulevikus eluslooduse jaoks paradiis ja koht, kus loomi enam kunagi julmalt ei ekspluateerita, aga tegelikult see ei üllata.”

Peale saatelõiku ujutati liikumine emailidega üle. Oli palju toetussõnu ja annetusi, aga nad said ka negatiivset vastukaja. “Avalikkuse suhtumine on olnud enamasti positiivne, kuigi loomulikult on negatiivsus ja trollimine vältimatud, “ ütles Bates. Ta lisas, et nendega on ühendust võtnud inimesed üle kogu maailma ning paljud kohalikud veganid ja organisatsioonid on pakkunud abi, et maad taas metsikuks muuta.

Talunike tagasiside

Põllumajandusajakirjad on avaldanud liikumise kohta mitmeid artikleid. Neist tegi loo isegi üks Saksamaa põllumajandusväljaanne, mis väitis, et Suurbritannia talunikud on rühmituse peale vihased. Batesi sõnul ei ole see aga tingimata tõsi. “Talunikud ei ole liiga kriitilised, lihtsalt ettevaatlikud,” ütles ta.

Võib-olla üllatuslikultki on mõned kokkupuuted talunikega olnud ka positiivsed, mitte negatiivsed. “Ühe talunikuga, kelle maa on ühe VLMi maatüki kõrval oli meil keeruline algus. Aga me saime kiiresti jutusoonele ja peatselt hakkas ta rääkima sellest, kui palju ta on aastate jooksul näinud eluslooduse kadumist (tegu on vanema inimesega) ja kui kurvaks see ta teeb.”

“Kui me rääkisime talle, millega me tema kõrval oleval maatükil tegeleme, oli ta õnnelik ja ütles, et hindab meie tööd bioloogilise mitmekesisuse vähenemisele vastu võitlemisel luues liikidele elupaiku. Ta küsis isegi, kas ta peaks hakkama osale oma maast puid istutama. Seega oleme lootusrikkad, et ta teeb seda ning et rohkem elusloodust läheb ka sinna.”

Liikumise tulevik

Rühmitus loodab kaasata rohkem inimesi ja seeläbi osta tihedamini rohkem maad. Pikas plaanis soovivad nad liikumist ka teistesse riikidesse laiendada ja jätkata üle kogu maailma pingutusi maa taas metsikuks muutmise nimel.

Allikas: Plant Based News
Tõlkis Maaja Mäll

Kommenteeri: