Veganalkohol – on see päriselt olemas? Kas veganid saavad tarbida alkoholi?

Vastus küsimusele “Kas veganid saavad alkoholi juua?” on “Jah!”. Veganid võivad nautida nii värskendavat õlut ja siidrit, head veini kui ka põnevaid kokteile. Veganitele sobivaid alkohoolseid jooke on palju, samas on olemas ka mõned joogid, mis neile ei sobi. Selgitame, miks kõik alkohoolsed joogid pole vegan, mida tasub silmas pidada ja kust leida veganitele sobivaid valikuid.

Teatud osa alkoholist pole veganitele sobilik kahel põhjusel. Esiteks võib alkohoolne jook sisaldada loomseid toiduaineid, näiteks piima, muna või mett. Teiseks ei pruugi tootmisprotsess olla vegan. Veini, õlu ja siidri põhikoostisosad on muidugi taimsed, ent selitamine ehk filtreerimine ei pruugi olla ning sel juhul need veganitele ei sobi.

Vein

Vein pole alati vegan ja seda protsessi tõttu, mida nimetatakse selitamiseks. Pärast veini tootmist pole see veel täiesti selge vedelik, vaid võib olla hoopis hägune. Ent enamik tarbijaid eelistab kristallselget veini. 

Ehkki hägune vein on täiesti ohutu ja selgineb lõpuks iseenesest, siis tootjatele on oluline selitusprotsessi kiirendamine. Veinitootjad kasutavad sideaineid, mis eraldavad ähmased hõljumid noorest veinist. Kahjuks pole suur osa selitusainetest veganile sobilikud. Veinitootjad kasutavad aineid nagu albumiin (munavalged), želatiin, kaseiin (piimas sisalduv valk) ja kalaliim (ujupõiest saadud liimaine).

Praegusel ajal liiguvad trendid alkoholitööstuses positiivses suunas ja tootmises on hakatud rohkem kasutama loomulikumaid meetodeid. Hulk viinapuuistandusi laseb näiteks oma veinidel ise selgineda. See võtab küll kauem aega, kuid tähendab rohkem veganitele sobivaid jooke.

Veganitele sobilikke veine leiab enamikes toidupoodides, tuleb lihtsalt otsida V-märgist veinipudelil. Sobilikud on näiteks Pratello ja Pizzolato veinid (Prisma), Montes veinid (Kaubamaja) ja Kendermanns Organic (Selver).

Lahja alkohol

Väga väheste õllede ja siidrite koostises on loomseid saaduseid – mõni jook sisaldab mett või väga harva piimatooteid. Ent vahel kasutavad alkoholitootjad filtreerimiseks loomseid saaduseid. Nagu noore veini puhul, võib ka noor õlu hägune olla. Ehkki õlu selgineb aja jooksul iseenesest, lisavad õlletootjad filtreerimiseks aineid nagu želatiin ja kalaliim.

Paljud tuntud joogid sobivad veganitele, lisaks on uusi pruulikodasid, kus toodetakse vegansõbralikke alkohoolseid jooke. Mitmed suured ja väikesed pruulikojad kasutavad oma toodete täiustamiseks tänapäevaseid süsteeme. See tähendab, et loomseid saaduseid ei kasutata. Lisaks jäetakse tänapäeval osa hõljumitest sisse, uskudes, et see isegi lisab maitset. Kõiki tarbijaid ei häiri, kui nende õlu pole täiesti läbipaistev. Kui pruulikoda ei kasuta masinaid, siis võidakse kasutada hoopis vegansõbralikke selitusaineid, näiteks vetikaid.

Populaarsetest õlledest on veganitele sobilikud Corona Extra, Corona Light, Guinness, Budweiser ja Heineken, mis on saadaval enamikes toidupoodides. Ent kui soovid proovida midagi huvitavamat, siis märgisega “vegan” on näiteks Pöide Vegan Dunken Weizenbock (Prisma, Selver), Hardly Working Pils (Prisma) ja Out Of Office Session IPA (Prisma).

Siidritest on “vegan” märgistus näiteks joogil The Good Cider Of San Sebastian (Kaubamaja), Thatchers Haze’i siidritel (Selver), osa Rekorderlig siidritel (Selver) ning Brothersi siidrite erinevatel maitsetel, nt Toffee Apple ja Wild Fruit (Selver, Prisma).

Liköörid, kokteilid ja muud alkohoolsed joogid

Võrreldes õlle ja veiniga on likööri puhul õnneks lihtsam aru saada, kas see sobib veganile. Suurem osa likööridest on veganitele sobilikud, kui pole kirjas, et see sisaldab mett, mune või piima. Näiteks sobib enamasti veganitele burboon, viski, schnapps, rumm, tekiila ja viin. Veganversioone on ka mitmetest tuntud kreemjatest liköörides, näiteks Vana Tallinnal on kookosemaitseline liköör, mis on veganitele sobilik. 

Kokteilibaaris pane alati tähele, millest kokteil koosneb. Suurem osa kokteilidest tehakse baaris valmis nullist ja neid saab vastavalt vajadusele kohandada. Näiteks võid küsida, millist piima kasutatakse Piña Coladas. Traditsiooniliselt kasutatakse kookospiima, kuid mõnes baaris kasutatakse odavamat lehmapiima.

Samuti sisaldavad paljud moodsad kokteilid – näiteks Whiskey Sour – munavalget. Võid lihtsalt paluda munavalged välja jätta. Kui sul veab, siis satud eriti teadlikku kokteilibaari, kus kasutatakse asenduseks aquafaba’t. Alati küsi üle, et olla kindel oma kokteili veganlikkuses. 

Pidulikeks hetkedeks soovitame vahuveinidest Black Tower Sparkling Ice Organic & Vegan (Prisma) ja Nudist Rabarbra gaseeritud puuviljavahuveini (kõik suuremad toidupoed), Rabarbrat saab ka alkoholivabalt.

Kasulikud allikad veganile sobilike alkoholide kohta

Mitmetel alkohoolsetel jookidel on peal kirjas, kas see sobib veganitele. Kui teave puudub, siis võid järgi vaadata veebilehelt www.barnivore.com. Barnivore kirjeldab end kui veganitele ja taimetoitlastele sobiliku õlle, veini ja likööri online-kataloogi. Selles on üle 51 000 erineva alkohoolse joogi, sealhulgas mitmeid Eestis müüdavaid jooke.

Allikas: Veggie Visa
Tõlkis: Silja Olesk
Toimetasid: Anu Tensing, Annaliisa Post

Kommenteeri: