VEGANINA ÜMBER MAAILMA: Tai köök üllatab vürtside ja koostisosade täiusliku kooskõlaga

Silja Olesk, MTÜ Loomus

Tai kuningriik on oma iidse kultuuri, paradiisirandade ja rõõmsameelsete kohalikega üks põhilisi rännusihtkohti Aasias ja see meelitab külalisi Eestiski. Ka Tai toidukultuur on maailmakuulus, eeskätt selle aromaatsuse ja tugevate maitsete pärast.

Kui rääkida Tai köögist, tulevad ilmselt ennekõike silme ette eksootilised vürtsid, tom kha supp ja kõiksugu karriroad. Samas oleks eksitav öelda, et Tai toidu valmistamiseks tuleb lihtsalt lisada võimalikult palju tšillit, et suus ikka korralikult põletaks. Tegelikult on väga oluline eri vürtside ja teiste koostisosade tasakaal, mis saavutavad roas täiusliku kooskõla.

Läbi aegade on Tai köögi arengulugu mõjutanud naaberriigid India, Malaisia ja Indoneesia. Ehkki Tai pole kunagi olnud ühegi Euroopa riigi asumaa, pole Taigi lääne mõjust puutumata jäänud. Näiteks toodi kuulus tšillipipar Ameerika maailmajaost Taisse alles 16. või 17. sajandil, kui hoogustus ookeaniülene kaubavahetus.

Traditsioonilises Tai köögis on põhirõhk suppidel (tom), karridel (gaeng) ja vürtsikatel salatitel (yam). Tänapäeval on lisandunud Hiina mõjutustega praetud ja aurutatud road. Lisaks tuleb mainida, et pindalalt umbes Hispaania-suuruses ja 66 miljoni elanikuga Tais on üle 40 omanäolise etnilise grupi, mis erinevad muuhulgas ka oma toidukultuuri poolest. Seega kirjeldab siinne artikkel vaid Tai köögi üldjooni, tegelikkuses on see maailm tunduvalt rikkam ja mitmekülgsem.

Põhilised toiduained Tai köögis on riis ja nuudlid, maitseainetest eelkõige värske küüslauk, galangal ehk kalganirohi, koriander, sidrunhein, šalottsibul, kahvrilaimi lehed ja tšillipipar. Magustamiseks kasutatakse palmisuhkrut, hapuma meki jaoks laimi ja tamarindi kastet, soolakuse tarvis krevettidest tehtud pastat ja kalakastet. Kahest viimasest on olemas ka veganitele sobivad variandid, kuid kodukokkaja saab nende asemel edukalt kasutada palju kättesaadavamat sojakastet või misopastat.

Ehkki veganlus on Tais pigem vähelevinud, on paljud budismi ja hinduismi järgijad taimetoitlased, mistõttu võib pea igas linnas leida taimetoidurestorane. Need tunneb ära kollaste siltide järgi, millele on punasega kirjutatud เจ (che) või อาหารเจ (ahan che).

Lisaks on Tai rikas köögiviljade poolest, millest vaid vähesed on Eestis värskelt saadavad. Mõningad tuntumad on baklažaan, spargeluba (meile tuttava aedoa kauge sugulane), oaidud, bambusevõrsed, maguskartul, Hiina kapsas, mais, tomat ja kurk.

Magustoiduks söövad tailased tavaliselt värskeid puuvilju, mille valik ja magusus on lausa kadestamisväärne. Piimatooteid tarbitakse Tais sarnaselt enamike Aasia riikidega väga vähe, see-eest leidub pea igas magusas roas kookospiima.

Praetud basiilik tofu ja seentega
Autor: Natjaree Sommor

Vaja läheb:

• 150 g tofut
• 50 g aedšampinjone
• 2 küüslauguküünt
• tšillit (maitse järgi, kui tulist tahad)
• 10-15 Tai basiiliku lehte (Tais kasutatakse eestlastele tuttava vürtsbasiilikuga samasse basiilikute perekonda kuuluvat püha basiilikut ehk tulsit, mis lõhnab veidi erinevalt ja on karvaste lehtedega)
• 1 tl õli
• 2 spl sojakastet
• 0,5 tl suhkrut

Valmistamine: Prae kuumas õlis hakitud küüslauk, lisa viilutatud seened ja maitseained. Prae läbi, lisa tükeldatud tofu ja basiilikulehed. Vajadusel maitsesta veel.

Kommenteeri: