Vegantoidule üleminek võib aidata riigil tervishoiukulusid vähendada

Ühendkuningriigi Tervishoiuökonoomika büroo (The Office of Health Economics) uus analüüs näitab, et 100% vegantoidule üleminek võiks riigile säästa lausa 6,7 miljardit naela aastas haiguste vähenemise läbi, vahendab Vegan Food & Living.

Uurijad täpsustavad, et vegantoit vähendab paljude haiguste suhtelist riski, sh vähi, südame-veresoonkonna haiguste, kae, 2. tüüpi diabeedi, divertikulaarhaiguse ja rasvumise oma, samas võiks rohkem uurida rahalist väärtust, mida vegantoidule üleminek tervishoiusüsteemile annaks. Värske uuringu põhjal säästaks iga miljon inimest, kes läheb üle tervislikule vegantoidule, hinnanguliselt 121 miljonit naela tervishoiukulusid. 

Vegantoitumisele üleminek on Ühendkuningriigis viimastel aastatel järsult kasvanud, kusjuures muudatuse teinud inimesed on viidanud erinevatele põhjustele, sh tajutud kasu tervisele, keskkonnamõju vähenemine ja loomade heaolu paranemine. 

“Tegemist on tähtsa uuringu ja lähenemisega, mis võiks siinseidki otsustajaid mõjutada,” kommenteeris Loomuse juhatuse liige ja veganprogrammi Taimsed Valikud juht Anu Tensing. “Ka Eestis oleks oluline sarnane analüüs teha selgitamaks, kuidas meie toitumine tervishoiusüsteemi mõjutab, sest ka eestlased tarbivad liiga palju loomset ja liiga vähe taimset,” lisas Tensing.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) soovituste põhjal peaks näiteks rohkem tarbima köögivilju, sh kaunvilju, ning erinevaid puuvilju ja marju, vähem tarbima magusaid piimatooteid nagu jogurtid ja kohukesed ning sea- ja veiseliha. Statistikaameti andmetel (PM42) tarbis Eesti inimene 2022. aastal keskmiselt 39,9 kg sealiha, mis teeb ligikaudu 110 g päevas, samas on TAI soovitus kuni 100 g punast (so. veise, sea jne) liha nädalas. See tähendab, et Eesti inimene tarbib keskmiselt nädalase TAI soovitatud lihakoguse vähem kui päevaga.

Kommenteeri: