Viimane aasta oli tõenäoliselt mõõtmisajaloo kuumim

Maailma keskmine temperatuur ületas selle aasta juunis, juulis ja augustis 2019. aastal püstitatud eelmist rekordit peaaegu kolme kümnendiku võrra, olles 16,77°C

“Kliima järsk muutumine (breakdown) on alanud,” ütles ÜRO peasekretär António Guterres avalduses. „Meie kliima muutub kiiremini, kui suudame toime tulla ekstreemsete ilmastikunähtustega, mis tabavad planeedi igat nurka. Temperatuuri tõus kogub hoogu.

Augustikuu oli rekordiliselt kuum, alates 1940. aastast pärinevatest mõõtmisandmetest, ja kuumuselt teine kuu selle aasta juulikuu järel, mil globaalne keskmine temperatuur oli 16,95 °C. Ookeani temperatuurid on olnud veelgi soojemad, augustikuus keskmiselt lausa 20,98 °C, mis on samuti uus rekord.

Nii juuli kui august hinnati 1,5 °C kõrgemaks industriaalajastu eelsest keskmisest temperatuurist, jõudes ajutiselt juba Pariisi kokkuleppega kehtestatud aastase keskmise soojenemise piiriini

Selle aasta aasta keskmine temperatuur on siiani vaid 0,01°C vähem 2016. aasta keskmisest, mis on siiani kõige kuumem aasta. Aga El Niño, perioodiline sooja vee kogunemine Vaikse ookeani idaosas jätkab sel aastal globaalsete temperatuuride tõstmist.

Sel suvel on kuumalained põhjapoolkeral põhjustanud ELi kõigi aegade suurima metsatulekahju Kreekas ja temperatuurid on tõusnud kuni 47 °C, mille tulemuseks on hinnanguliselt tuhanded surmajuhtumid. (See number ei arvesta tulekahju mõjul surnud teiste liikide esindajaid). Kuumarekordid on püstitatud ka USA-s, kus on kuumahoiatuse saanud enam kui 60 miljonit inimest. Veelgi kuumem on olnud Aasias, kus näiteks Hiinas oli nende kõigi aegade kõrgeim temperatuur 52,2 °C.

Allikas: https://www.newscientist.com/article/2390951-earth-has-just-seen-its-hottest-three-month-spell-on-record/

Kommenteeri: