Taimne piim lisatasuta

Aasta 2023 augustis alustas Loomuse veganprogramm Taimsed Valikud uue kampaaniaga, kus kutsume söögikohti loobuma taimse piima lisatasust kohvijookidel.

Taimse piima eelistamiseks on mitmeid põhjuseid:

LOOMADE HEAOLU: Piimalehmad, kes on intelligentsed, tundlikud ja uudishimulikud loomad, elavad oma lühikese elu väga stressirohketes tingimustes. Piimalehmad veedavad suure osa oma elust tiinena. See saavutatakse läbi regulaarse sundseemendamise ning vasikad eemaldatakse emade juures väga kiiresti pärast sündi, et nad ei saaks ära tarbida piima, mida inimene endale tahab. Lehma ja tema vasika vaheline side on tugev ning teineteisest eraldamine põhjustab mõlemale osapoolele tugevat stressi.

KESKKOND: Üha enam inimesi huvitab seos toidu ja keskkonna vahel ning tarbijad on aina rohkem mures kliimamuutuste ja toidupuuduse pärast, näitas tarbijaaruanne “Grains of Truth 2022”. Keskmise ELi elaniku jaoks pärineb umbes veerand kõigist toidust saadavatest heitkogustest piimatootest. Taimsele piimale (näiteks kaera- või sojapiimale) üleminek vähendab oluliselt keskmise inimese mõju kliimale.

TERVIS: Inimeste täiskasvanuna piima tarbimine pole alati nii olnud. Mutatsiooni tagajärjel, mis arenes teadlaste sõnul välja umbes 6000 aastat tagasi, saavad osad inimesed tänapäeval piimatooteid tarbida ka hilisemas eas. Suurem osa populatsioonist on aga jätkuvalt laktoositalumatu, täpsemalt u 60–70% täiskasvanud rahvastikust. Laktoosi tarbimine laktoositalumatutel tekitab häireid soolestikus. On ehk harjumatu mõelda sellele, et inimene on ainus liik planeedil, kes tarbib ka täiskasvanuna regulaarselt, ja veel teise teise imetajaliigi, piima.

Taimse piima lisatasust loobumine julgustaks kliente tegema nii keskkonna- ja loomasõbralikumat kui ka tervislikumat valikut valides taimne piim.

Kampaaniaga liitumise tingimused on:
➔ Söögikohas saab kohvijooke, kakaod, mulliteed jms jooke taimse piimaga;
➔ Kui jooke pakutakse ka loomse piimaga, siis taimse piima eest ei küsita loomsega võrreldes lisatasu.

Söögikohtadele, mis on liitunud kampaaniaga, anname omalt poolt ka uksele vastava kleebise ning jagame infot Loomuse ja Taimsete Valikute kanalites (koduleht, sotsiaalmeedia, uudiskiri). Kampaaniaga liitumine on ettevõttele tasuta. Kampaaniat toetab Thrive Philanthrophy ning juhib MTÜ Loomuse veganprogramm Taimsed Valikud.

Kampaaniaga on liitunud:

Tallinn

Bobatee
Bopp
Caffeine
Eesti Noorsooteatri Hendriku kohvik
Fotografiska Tallinn Café
Gelato ladies
Kivi Paber Käärid
Kohvipaus
Kringel (valikus ainult taimsed piimad)
Kompott
Lummus
Nihe (valikus ainult taimsed piimad)
Pagaripoisid
Ristikheina Kohvik
Rohe (valikus ainult taimsed piimad)
Salts’Up Soolakohvik
Tokumaru
Vapiano
VegB12 (valikus ainult taimsed piimad)
Wake Me Up coffee corner
ÜLO

Haapsalu

Herman

Rakvere

Nurk (valikus ainult taimsed piimad)

Kuressaare

Hafen

Üle Eesti

Alexela
CIrcle K
Food truck RETRO (valikus ainult taimsed piimad)
Olerex
R-Kiosk
Rändkohvik Fern (valikus ainult taimsed piimad)

Loe viimaseid uudiseid ja blogipostitusi:

Ootame Sinu sisendit!