10 põhjust süüa rohkem taimset valku

Kuigi veganlus on praegu populaarne, on taimse valgu söömiseks trendikusest palju paremaidki põhjuseid. Seda mõtet kinnitavad veganid, kes loobusid lihast kaastundest loomade vastu või kes tegid seda tervislikel kaalutlustel.

Toome teieni 10 olulist põhjust, miks tasub taimse valgu tarbimist suurendada. Ükskõik kas otsite taimse toitumisega alustamiseks motivatsiooni või soovite kinnitust, et olete teinud menüü valikul õige otsuse – siit leiate argumendid.

1. Taimne valk on loomasõbralik

Üks tähtsamaid taimsele dieedile ülemineku põhjuseid on kaastunne. Paljude jaoks algab ja lõpeb veganlus loomade ellujätmisega, ent tegelikult on kaalul palju enam. Needsamad inimesed kujutavad tänapäeva farme ette lasteraamatu pildina – maaliline paik, kus on naerunägudega karikakrad, rõõmsad lehmad ja sõbralikud kanad. ASPCA andmetel on kurb tõde see, et 95% Ameerika farmiloomadest elab tööstusfarmides. Tegemist on lihavabrikutega, mis ongi just nii depressiivsed nagu te arvate. Need loomad elavad lühikese ja haleda elu, mille jooksul neid koheldakse sageli julmalt, ja lõpetavad kellegi õhtusöögilaual.

2. Taimne valk on planeedisõbralik

Taimse valgu rohke dieet ei ole mitte üksnes looma-, vaid ka planeedisõbralik. Amazonase vihmametsad vastutavad üle 20% maailma hapniku tootmise eest. See asjaolu aga ei ole siiski piisav argument, et takistada südametunnistuseta inimesi metsa võimalikult suures ulatuses hävitamast.

Vahemikus 2017. aasta augustist 2018. aasta juulini hävitati ligi 8000 km2 Amazonase vihmametsa. Raportid näitavad, et üle 90% raiest selles piirkonnas leiab aset loomakasvatuse tõttu. Kui maad ei kasutata otseselt loomade jaoks, siis istutatakse sinna loomasööda kasvatamiseks monokultuure. Seejuures toodab 0,6-hektariline maa kõigest 170 kg liha. Võrdluseks: sama suurelt maa-alalt saab üle 16 000 kg taimset toitu.

3. Taimne valk võitleb kliimamuutuste vastu

Kui süüa rohkem taimset toitu, aitab see paremini kliimamuutuse vastu võidelda. Lisaks ulatuslikule raiele Amazonase vihmametsas ja mujalgi, vastutavad kariloomad ka 75–80% põllumajandusest pärit heitmete eest. Keskmise ameeriklase söödav veiseliha kogus toodab igal aastal 900 kg süsihappegaasi. Kui asendada see taimedega, toodaks keskmine dieet aastas vaid 34 kg süsihappegaasi.

4. Taimne valk on täisväärtuslik

Oli aeg, mil eksperdid arvasid, et taimne valk ei ole täisväärtuslik, vaid tasakaalustatud ja tervislik menüü peab sisaldama mingil määral liha. Tõsi, paljud taimsed valgud ei sisalda kõiki üheksat asendamatut aminohapet, mida meie keha peab toiduga saama. Siiski sisaldavad osa taimi, nt tšiiaseemned, spiruliina ja makapulber, neid kõiki. Kui lisate oma toidule regulaarselt vähemalt midagi neist, tarbite täisväärtuslikke valke.

5. Taimne valk on rahakotisõbralik

Liha, kala ja mereannid on kallid ning kuna nende tootmine on harilikult töömahukas, ei ole odavnemist niipea ette näha. Nii aed- ja kaunviljad (nt oad ning läätsed) kui ka pähklid ja seemned sisaldavad ohtralt taimseid valke ning maksavad vaid murdosa liha hinnast. Neid on ka lihtne säilitada, mis muudab suurema koguse ostmise lihtsamaks.

6. Taimsed valgud annavad lihased

Mis puutub lihasmassi ja jõu suurendamisse, siis esineb väärarusaam, et selleks peab tarbida loomset valku. See poel tõsi, sest taimsed valgud toimivad sama hästi.

Kui tahate taimselt toitudes lihaseid kasvatada, siis lisage igale toidukorrale või vahepalale kindlasti kaht eri liiki taimset valku. Näiteks võite süüa ühe einega aedvilju ja pähkleid, aga teisega sojat ja täisteravilju.

7. Taimne valk vähendab soolevähi tekkeohtu

American National Cancer Institute’i andmetel on vähiliikide leviku poolest kolmandal kohal kolorektaalsed kasvajad. Põhjus võib olla osaliselt selles, et keskmine menüü sisaldab palju loomset, ent suhteliselt vähe taimset valku. Ajakiri JAMA Internal Medicine avaldas uuringu tulemused, mille kohaselt on taimetoitlastel lihasööjatega võrreldes 22% väiksem oht haigestuda soolevähki.

8. Taimne valk vähendab artriidist tingitud valu

Artriit ehk liigesepõletik võib olla väga valulik, kui haiged liigesed põletikuliseks muutuvad. Kuigi põletikku tekitavad mitmesugused tegurid, on sageli süüdi see, et keha toodab tsütokiine ehk valke, mis võivad põletiku ägedamaks muuta. Dr Nathan Wei, kes töötab Marylandis artriidiravikeskuses, ütleb, et loomse valgu tarbimise vähendamine ja suurema koguse taimse valgu söömine aeglustab tsütokiinide tootmist.

9. Taimne valk toetab tervist

Lisaks soolevähi tekkeohu ja põletikulisest artriidist tingitud valu vähendamisele toetavad taimsed valgud tervist ka muul moel. Näiteks vähendavad need diabeedi tekkeohtu. On tõestatud, et taimsed valgud on aidanud II tüüpi diabeedi põdejatel veresuhkru taset kontrolli all hoida. Võimalik, et omavahel on seotud ka taimetoitlus ja infarkti või insuldi väiksem tekkeoht. Veelgi enam – taimne menüü võib langetada ka kolesterooli taset ja vererõhku.

10. Taimne valk tagab tasakaalustatuma toitumise

Kui sööte rohkem taimseid valke, tarbite suurema tõenäosusega ka muid taimseid toite. Lisaks tervislikule valgukogusele sisaldab teie dieet sel juhul ridamisi vitamiine ja mineraalaineid.

Raportite kohaselt on uuringud tõestanud, et taimetoitlase organismis on lihasööjaga võrreldes rohkem A-, C- ja E-vitamiini, samuti foolhapet, kiudaineid, mitteheemilist rauda, kaltsiumi, magneesiumi ja fiboflaviini.

Ükskõik, kas teie argument on kaastunne, kliimamuutus, kestlikkus või tervisekasu – taimetoidu söömiseks on rohkem põhjust kui liha söömiseks. Suurendage taimse toidu osakaalu ja proovige selle eelised ise järgi!

Allikas: Happy Cow
Tõlkis: Jelizaveta Kudrjašova

Kommenteeri: