Kas liha tarbimise vähendamisest piisab? Mida pead sa veel tegema, et oma toitumine planeedisõbralikuks muuta?

Liha tarbimise vähendamine on hea algus, kuid mitmed uuringud näitavad, et veganiks hakkamine on parim, mida saame keskkonna heaks teha. Lisaks on toidujäätmete vähendamine ja kohapeal ostlemine samuti olulised keskkonnasõbralikud sammud.

Liha tarbimise vähendamise mõju planeedile

Ühe aasta jooksul toodab (röhitsedes) üks lehm atmosfääri umbes 100 kg metaani. Mäletsejaliste seedesüsteemis tekkiv kasvuhoonegaas on atmosfääri soojendamisel 28 korda tugevam kui süsinikdioksiid. ÜRO andmetel on loomakasvatus seotud 14,5 protsendi ülemaailmse kasvuhoonegaaside heitkogustega. See pole ainult metaan, vaid ka süsinikdioksiid ja dilämmastikoksiid.

Loomade kasvatamine toiduks on ka peamine metsade hävimise põhjus – viimase kuue aasta jooksul on Amazonases langetatud üle 800 miljoni puu, et teha ruumi veisekasvatusele. Ja see on ka veereostuse, õhusaaste ja ookeanide surnud tsoonide peamine põhjustaja. 2017. aastal ühes aruandes toodu välja, et toksiinid, mis voolavad vette suurtest lihavabrikutest, on seotud Mehhiko lahe halvima surnud tsooni tekitamisega.

Lihatarbimise vähendamine võib seda mõju oluliselt muuta. Näiteks 2022. aastal näitas üks uuring, et viiendiku maailma veiselihavalkude asendamine seentest tehtud lihaalternatiividega võib vähendada metsade hävimist 2050. aastaks poole võrra. Teises 2022. aastal Saksamaal Bonni ülikoolis läbi viidud uuringus märgiti, et planeedi ellujäämiseks peavad rikkad riigid vähendama oma lihatarbimist vähemalt 75 protsenti.

Suurema mõju nimel: hakka veganiks

Kasvav hulk uuringuid viitab sellele, et täielikult veganiks muutumine on parim toitumisvalik, mida inimene saab planeedi jaoks teha.

2018. aastal jõuti Oxfordi ülikoolis läbi viidud kõige põhjalikumas toidutootmise analüüsis järeldusele, et vegantoitumine on parim viis, kuidas inimene saab oma mõju planeedile vähendada. Loomsete saaduste tarbimise vältimine toob keskkonnale palju paremat kasu kui säästva liha ja piimatoodete ostmine.

2023. aasta kevadel avaldati ajakirjas International Journal of Environmental Research and Public Health uurimused, mis ütlesid, et vegantoitumine on keskkonnale isegi kasulikum kui Vahemere dieet, mis oma rõhuasetusega taimsele toidule ning väikestele liha- ja piimatoodetele ja on seotud fleksitaarse toitumisstiiliga. Fleksitaarlased söövad valdavalt taimset päritolu, kuid tarbivad aeg-ajalt loomseid saadusi.

Veelgi kaugemale jõudmiseks vähendage toidujäätmeid ja ostke võimalusel kohalikku toitu

Planeedisõbralik toitumine ei seisne ainult selles, mida sa sööd, vaid ka sellest, kuidas toit toodetakse, hangitakse ja pakendatakse.

Alati ei ole võimalik osta värskeid kohalikke puu- ja köögivilju, kuid kui saad, aitab see veelgi vähendada sinu mõju planeedile, eriti kui ostad seda, mis on hooajaline. St toit on pidanud läbima palju väiksema vahemaa, vähendades transpordiga seotud heitkoguseid ning toodangu säilitamiseks ja jahutamiseks vajalikku energiahulka.

Samuti on oluline pöörata tähelepanu meie toodetud toidujäätmete kogusele. Our World In Data andmetel põhjustavad toidujäätmed kuus protsenti ülemaailmsetest kasvuhoonegaaside heitkogustest. On olemas ka väga lihtsaid viise, kuidas vähendada äravisatava toidu kogust, nt osta ainult, mida vajad.

Allikas ja viited: VegNews: Is Reducing Meat Enough What Else To Do

Kommenteeri: