Kuidas alustada veganmenüü koostamisega?

Vegantoidud on aastatega muutunud aina populaarsemaks, ka restoranide ja kohvikute menüüdes on need praegu üsna sagedane nähtus. Eestis on juba kümmekond söögikohta, kus pakutaksegi ainult täistaimset toitu. Ent väljaspool suuremaid linnasid ei ole vegantoitu söögikohtades siiski nii kerge leida, ilmselt võib täistaimsete toitude pakkumine tunduda esialgu keeruline ning kulukas. Seetõttu toome välja mõned lihtsad nõuanded, kuidas alustada veganmenüü koostamisega.

​1. Sirvi teiste menüüsid ja kogu inspiratsiooni

Kui vegantoidud on täiesti võõrad, soovitame alustuseks sirvida teiste söögikohtade menüüsid: uurida, kuidas nad on teema lahendanud, milliseid variante pakuvad jne. Üle 70 söögikoha Eestis on liitunud programmiga “Taimsed valikud” ja pakub juba mitmekülgset vegantoitu, seega on inspiratsiooni võimalik leida väga palju.

2. Otsi lihtsaid asendusi

Tihtipeale on menüü vegansõbralikumaks tegemine väga lihtne, sest mitmetele loomsetele toiduainetele on juba suurepärased taimsed alternatiivid olemas. Näiteks suupistete kõrvale saab pakkuda kaerabaasil tehtud hapukooreasendajat või hummust, kartulisalatit saab teha veganmajoneesi ja -vorstiga, kohvi peale saab pakkuda taimset piima, lehmapiimast tehtud jäätise asemel saab pakkuda sojabaasil valmistatud jäätist või sorbetti.

3. ​Proovi uusi põnevaid vegantooteid

Veganmaailm on kirju ning pidevalt tuleb juurde midagi uut ja põnevat. Miks mitte katsetada midagi uut? 2018. aastal MTÜ Loomus ja Eesti Vegan Seltsi poolt läbi viidud uuringu põhjal tellib iga viies inimene väljas käies alati või tihti taimset toitu, st uued põnevad veganroad pakuvad huvi ka neile, kes igapäevaselt taimselt ei toitu. Kõige lihtsam võimalus rooga veganiseerida on lihtsalt loomsed toiduained välja jätta, ent nii väheneb toidu toiteväärtus ja kuna uusi põnevaid alternatiive on väga palju, siis selline lähenemine enam kliente ei rahulda ega meelita ligi uusi huvilisi. Saadaval on nii veganvariant kilust ehk gilu kui ka lihaalternatiivid, näiteks Peas of Heaveni ja Beyond Meati tooted, millega saab pakkuda veganitele samaväärset toitlustuskogemust nagu kõigile teistele külastajatele. Lisaks on taimsete kotlettidega turule tulnud mitmed Eesti ettevõtted. Põnevate uute toodetega kursis olemiseks tasub kindlasti jälgida sotsiaalmeediat, näiteks Facebookis gruppi “Jah, see on vegan!” ja Instagramis kontot @ohseevegan. Ära unusta sügisel külastada ka sel aastal juba 10. korda toimuvat Taimetoidumessi, kus saab erinevate toodetega lähemalt tutvuda ja neid ka proovida.

​4. Mõtle iga toidukorra peale

Soovitame läbi vaadata kõik menüü osad, alustades eelroogadest ja lõpetades magustoitudega, sest tihtipeale soovivad külastajad täielikku kogemust – pärast pearooga ka magustoitu ja koogi kõrvale latte’t.

​5. Küsi abi

Kui sa ei ole varem vegantoiduga kokku puutunud, võib taimetoidumaailm esialgu tunduda keeruline. Ent juba mitmed kogenud vegankokad pakuvad nii avalikke kui ka erakoolitusi ning Tallinna Teeninduskoolis korraldatakse isegi vegankoka jätkukoolitust, mis annab sellest maailmast väga põhjaliku ülevaate. Menüü koostamise ja analüüsimisega ning kokkade ja klienditeenindajate koolitamisega aitab ka programm “Taimsed valikud”.

Foto: Kolm Tilli

MTÜ Loomuse poolt eestveetav “Taimsed valikud” on toitlustusettevõtetele suunatud programm, mille eesmärk on suurendada vegantoidu valikut ja nähtavust Eesti toidukohtades. Programmiga liitumise eeltingimuseks on rikkalik täistaimne menüü, mille puhul kliendil on vegantoidust võimalik saada võrdväärne elamus tavatoidu eelistajaga. Programmiga liitunud söögikohad tunneb ära oranž-rohelise kleebise “Vegansõbralik – vegan friendly” järgi”. Tänaseks on programmiga liitunud juba üle 70 söögikoha üle Eesti –Tallinnas, Tartus, Kuressaares, Pärnus, Põlvas, Võrus ja isegi Mäekülas.

Kommenteeri: