Lihavaba Laupäev: 10 sammu taimse toitumise suunas

Nii nagu kõikide teiste eluviiside või toitumisharjumustega, saab täistaimetoitulus ehk veganlus olla jätkusuutlik ainult siis, kui see on igapäeva elus piisavalt kerge ning aitab püsida nii vaimselt kui füüsiliselt terve. Suurte muudaste tegemine on keeruline, ent toitumisspetsialist ja Loomuse vabatahtlik Kariina Kuningas (Spice the Spirit) toob 10 nippi, kuidas alustada veganlusega.

1. Leidke oma põhjus 

Mis on teie motivatsioon oma toitumist muuta? Võtke üks hetk ja mõelge läbi, mis on teie eesmärgid. Võib-olla alustate seetõttu, et nägite dokumentaalfilmi, mis muutis teie elu. Või on teil mõni terviseprobleem, mis sunnib teid muutma oma toitumist. Seejärel kirjutage oma eesmärgid üles, et näeksite alati põhjust, miks te selle teekonnaga valisite. Kui vajate selle elustiili alustamiseks rohkem motivatsiooni, võite vaadata mõnda dokumentaalfilmi. Isiklikud lemmikud: The Game Changers, Forks over Knives ja What the Health. 

2. Sööge piisavalt toitu

Taimsele toitumisele üleminek on sageli segadust tekitav. Teadmine, mida süüa ja kui palju, on väga oluline. Paljud algajad alustavad loomsete saaduste eemaldamisega oma taldrikutelt, kuid ei lisa sinna midagi juurde. See on suur viga, mis võib põhjustada terviseprobleeme. Peate mõistma, et taimsetes toidudes on üldiselt vähem kaloreid ja sellepärast peate söödava toidu kogust suurendama. Alustage oma toitumise kontrollimist, lisades kogu söödud toit kalorilugemisprogrammi, nt cronometer või nutridata. Seadke päevaseks eesmärgiks umbes 2000 kcal. Samuti otsige uusi retsepte internetist, et saada rohkem ideid, mida toidukordadeks valmistada. Spice the Spiriti veebilehelt leiate palju erinevaid hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi ideid. Jälgige ka Loomuse programmi “Lihavaba laupäev”, mille raames jagatakse laupäeviti veganretsepte.

3. Ümbritsege end täisväärtuslike taimsete toiduainetega

Vaadake läbi oma sahver ja muud köögikapid. Otsige üles mõni toit, mis pole teile kasulik, visake see välja või andke ära. Seejärel alustage külmiku ja sahvri täitmisega taimsete toiduainetega, nagu näiteks erinevad puuviljad, pähklid, seemned ja köögiviljad. Tärkliselised täisteratooted, kartul, kõrvitsalised ja kaunviljad on teie energiaallikas number üks. Veenduge, et teil oleksid need toiduained alati olemas.

4. Haara ja mine 

Lihtsaim viis tasakaalustatud toitumisest kõrvale kalduda on kiirustamine. See lihtsalt juhtub vahel. Lähed välja kiirustades ja mõistad alles hiljem, et nälg näpistab. Kiirustades pole justkui midagi haarata. Enamus kiiresti saadavad toidud sisaldavad loomseid tooraineid. Niisiis, kuidas sellisel juhul käituda? Ärge paanitsege! Poes on alati puuvilju ja pähkleid. Need täidavad kõhu seniks, kuni jõuate endale valmistada midagi toekamat. Samuti on hea, kui käekotis on mõni banaani või müslibatoon. Parim viis selliste olukordade vältimiseks on söögikordade planeerimine, nii et lahkuksite majast alati täis kõhuga. Mõistlik on samuti uurida restoranide kohta, kus pakutakse vegantoite ja mis asuvad teie piirkonnas. Informatsiooni selle kohta leiate programmi “Taimsed valikud” lehelt.

5. Võtke aega 

Millegi uue alustamine või harjumuste muutmine ei pruugi juhtuda üleöö. Kui alustasite teekonda terviseprobleemide tõttu, võite proovida muutuda üleöö. Enamik inimesi peaks seda ikkagi samm-sammu haaval tegema. Alustuseks võiksite proovida süüa täistaimselt kodus. Koostage nädala toitumisplaan ja alustage loomsete saaduste vahetamist toitainerikkate taimepõhiste alternatiividega. Näiteks võite kasutada või asemel avokaadot, kana asemel tofut ja veiseliha asemel musta oa burgereid. Mida rohkem selle elustiili kohta teada saate, seda lihtsamaks see muutub. See on teekond, mitte võistlus.

6. Harige ennast 

Et olla enesekindel ja teadlik, peate õppima. Leidub inimesi, kes proovivad teid veenda. Rääkides teile, kuidas see elustiil on ebatervislik ja te ei saa sellise toitumisega kõike, mida teie keha vajab. Küsimust, kust sa saad eluks vajaliku valgu, hakkate tihti kuulma. Nii et ärge pahandage, vaid naeratage ja vastake neile nii positiivselt kui võimalik. Näiteks, kõigis taimedes leidub valku. Süües piisavas koguses kaloreid päevas saate oma päevase valguvajaduse lihtsalt kätte. Kui nad pole rahul teie vastusega, võite lisada, et kaunviljad on suurepäraseks valguallikaks. Süües riisi kaunviljadega saate piisavalt valku, kui ka eluks vajalikud aminohapped. Sellist laadi küsimusi on palju, mistõttu on oluline teada piisavalt informatsiooni selle elustiili kohta. Lugege palju raamatuid, sirvige erinevaid veebilehti ja pidage nõu toitumisnõustajaga. Raamatusoovitused: Michael Greger M.D “How not to die”, Joel K.Kahn M.D ““The Plant-based Solution”, Dr. Neal Barnard “Power Foods”.

7. Võtke ühendust sama elustiiliga inimestega 

See on palju lihtsam, kui teil on inimesi, kellega saaksite jagada oma pingutusi ja edulugusid. Liituge taimetoitlaste kogukondadega. Minge erinevatele veganitele mõeldud üritustele. Rääkige oma sõpradega, võib-olla on mõni neist samal teekonnal. See elustiil kasvab iga päevaga üha suuremaks, niiet ärge kartke välja minna ja inimestega suhelda.

8. Abiks on hea köögitehnika 

Ei, te ei pea endale kalleid köögitarvikuid soetama. Hea terav nuga, köögikombain või blender on alustamiseks piisav. Võimalik, et teil on juba kodus kõik vajalik olemas. Kõik, mis muudab teie toiduvalmistamise lihtsamaks ja kiiremaks, aitab teil jätkata selle elustiiliga. Näiteks säästab heasse mittenaakuvasse panni ja multikeetjasse investeerimine teie aega. Teadmine, mida vajate ja mida mitte, tuleb ajaga. Alustage lihtsatest asjadest, mis teil on. Investeerige hiljem, kui tunnete tõesti millestki puudust.

9. Uute harjumuste loomine

Ole enda vastu lahke. Kõik uued harjumused vajavad aega. Kui teete vigu ja naasete tagasi vanade viiside juurde, siis see on täiesti normaalne. Lihtsalt alusta uuesti ja tuleta meelde oma eesmärgid ning mõtle, miks sa seda kõike teed. Iga päev on uus algus oma parima elu elamiseks. Olge iseenda suurim toetaja ja fänn, siis on kõik võimalik. Hea ja lahke tuleb olla nii enda, kui teiste suhtes.

10. Muuda elustiil lõbusaks ja lihtsaks

Nüüd, kui olete õppinud valmistama mõnda oma lemmiktoitu, tehke oma sõpradele või pereliikmetele õhtusöök. Andke neile võimalus mõista, kui lihtsad ja maitsvad võivad olla taimsed road. Võtke osa kokanduskursustest, et saada lisateavet toitainerikka ja maitsva toidu valmistamise kohta. Uurige uusi restorane, kus pakutakse vegantoite. Külastage 100% vegan restorane, mis teie läheduses leiduvad. Ärge kartke kutsuda kaasa endaga teie mitteveganitest sõpru! Olen kindel, et ka neile meeldiks proovida midagi uut. Otsige üles vegan YouTuberid ja kokaraamatud, et saada uusi ideid ja inspiratsiooni. Muuda oma vanad lemmikud retseptid vegani sõbralikeks, see on lõbus katsetus. Kõige tähtsam on olla õnnelik ja nautida oma uut eluviisi täiel rinnal.

Kommenteeri: