Miks valida taimne piim? – Tervis (Taimse piima väljakutse – uudiskiri 9. august)

Kas piimast leiab ikkagi kasvamise jõu? Sellele küsimusele vastas toitumis- ja tervisenõustaja Eliis Salm ajakirjas Vegan.

Inimesed ei ole alati täiskasvanuna piima tarbinud, ent mutatsiooni tagajärjel saavad osad inimesed nüüd tarbida piimatooteid ka hilisemas eas. Samas on endiselt suurem osa maailma populatsioonist laktoositalumatu, u 60–70% täiskasvanud rahvastikust. Laktoosi tarbimine laktoositalumatutel tekitab häireid soolestikus. Kusjuures inimene on ainus liik, kes täiskasvanuna regulaarselt ning seejuures teise imetajaliigi piima tarbib.

Piima loetakse tihti heaks kaltsiumiallikaks – 100 ml lehmapiimas on 118 mg kaltsiumi. Kaltsium on oluline ainevahetusprotsesside reguleerimisel. Täiskasvanud inimestel soovitatakse kaltsiumit tarbida 800 mg päevas, noortel ja rasedatel 900 mg päevas. Samas 100 ml rikastatud soja- või kaerapiimas on 120 mg kaltsiumit. Väga headeks kaltsiumiallikateks on ka rohelised lehtviljad, pähklid ja seemned, vetikad ja kaunviljad.

Täiskasvanud inimese organismis on u 1 kg kaltsiumi, mis ligikaudu 99% ulatuses paikneb luudes ning hammastes. Tihtipeale arvatakse, et just kaltsium (ja piim) tagab tugevad luud, ent luude tugevust mõjutavad tegelikult lisaks mitmed muud tegurid. Luude tervist mõjutav tegur on ka näiteks regulaarset luid koormav treening.

Kaltsiumi puhul on lisaks kogusele oluline vaadata ka biosaadavust ning imendumist mõjutavad teised ained. Näiteks D-vitamiin aitab kaltsiumil imenduda. Kaltsiumi kaotust samas põhjustavad diureetikumid, nagu kohv, alkohol ja sool. Samuti liiga suur puhta valgu – eriti loomse – kogus.

Loe lähemalt kaltsiumist ja kuidas saada piisav kogus kaltsiumi ajakirja Vegan kodulehel.

Selleks, et taimsete valikute tegemine oleks lihtsam, on meil Sulle kingitus! Augusti lõpuni annab kood LOOMUS10 Sulle GKR brands poes kõikidelt Friendly Vikings toodetelt -10 %. Kood kehtib ka allahinnatud toodetele.

Kohvi-banaani tšiiapuding

Täna jagame Sinuga eriti mõnusat retsepti Miaspiratsioonilt. Tšiiapuding on väga hea valik tervislikuks magustoiduks, toitvaks vahepalaks või hommikusöögiks. Puding valmib tõeliselt kergelt ja kiirelt ning säilib külmkapis mitu päeva. Seda saab ühe korraga rohkem ette valmistada ning purgiga on seda lihtne tööle, sõitudele või matkadele kaasa võtta.

Vaja läheb (kogustest jagub kahele):
– 1 küps banaan
– 1 tl lahustuvat (kofeiinivaba) kohvi
– 40 g meelepärast pähklivõid (mulle meeldib kasutada šokolaadist sarapuupähklivõid)
– 300 ml taimset piima
– 70 g tšiiaseemneid
– 1/5 tl soola

Valmistamine: Blenderda banaan, kohv, pähklivõi, sool ja taimne piim ühtlaseks seguks. Vala purki või kaussi, lisa tšiiaseemned ning sega korralikult läbi. Lase pudingul vähemalt 4 tundi (soovitavalt üleöö) külmkapis taheneda ning serveeri niisama või lisa juurde ka näiteks taimset jogurtit, marju, banaaniviile, mandlilaaste vms.

Taimsete piimade degusteerimine Balti jaama turul

Kui Sa soovid ka erinevaid taimseid piimasid mekkida, siis ootame Sind juba ülehomme kl 15-19 Balti jaama turu eest rongide pool! Proovimiseks pakkume nii levinud piimasid (nt kaerapiimad) kui ka põnevamaid, nt tatra ja hirsi. Lisaks ka mõned maiasmokkadele – šokolaadi, vanilje, Dumle.

Kui Sa ei ole end veel Facebookis ürituse “Taimse piima väljakutse 2022” all osalejaks märkinud, siis soovitame Sul seda teha. Kogu augustikuu jooksul leiad põnevat sisu nii ürituse alt kui ka Loomuse (FB, IG) ja Taimsete Valikute (FB, IG) sotsiaalmeediast.
Kui proovid midagi uut või saad teada midagi põnevat, siis julgustame Sind seda jagama sotsiaalmeedias. Kindlasti kasuta ka teemaviidet #taimsepiimaväljakutse2022.

Kui liitusid väljakutsega poolepeal, siis saad varasemate uudiskirjadega tutvuda lingipuus või väljakutse lehel.

Mõnusat katsetamist
Loomus ja Taimsed Valikud

Väljakutset toetab rahvusvaheline veganorganisatsioon VegFund. Kui Sa soovid ka meid aidata, siis saad seda teha näiteks “Ma armastan aidata” portaalis.

Kommenteeri: