Millised on populaarseimad taimsed piimad eestlaste toidukorvis?

Poelettidel on suur valik taimseid piimasid – näiteks on Rimi sortimendis 26 erinevat taimset piima ja piima alternatiivtoodete müük kasvab aasta-astalt ligi 8%. Uurisime poekettidelt, millised on selle aasta müügitulemuste põhjal eestlaste lemmikpiimad.

MANDLIPIIM

Mandlipiima leiab nii Selveri, Kaubamaja, Delice’i, Comarketi kui ka Maxima enim müüdud taimepiimade esikolmikust. Lisaks magustamata mandlipiimale on poelettidel piimad, mis sisaldavad lisaks mandlitele ka muud toorainet. Nii on kaera või kookosega mandlipiimad mitme poe esikümnes. Ehkki on levinud arusaam, et mandlipiim pole keskkonnale hea, pole see siiski keskkonnale nii kahjulik kui lehmapiim. Näiteks kulub lehmapiima tootmiseks rohkem vett ning lehmad paiskavad õhku metaani, mis on kasvuhoonegaas.

KAERAPIIM

Kui vaadata, mis toorainest on enim müüdud taimepiimad valmistatud, siis kõige rohkem leiab edetabelist erinevaid kaerapiimasid. Kaerapiim sobib imeliselt kohvi peale ning müügil on ka spetsiaalselt kohvi peale mõeldud piimasid, näiteks on Prisma kõige populaarsem taimepiim Oatly iKaffe. Kaerapiima saavad kohvi peal nautida needki, kel on gluteenitalumatus, sest Valio Oddlygood Barista kaerajook on gluteenivaba. Lisaks sellele, et kaerapiimasid valmistavad erinevad firmad, on poelettidel müügil erineva maitsega kaerapiimad, näiteks šokolaadine Oatly kaerajook ning Nemoloko kaera-puuviljajook.

SOJAPIIM

Sojapiima leiab kõigi poekettide müügitulemuste esikümnest. Võrreldes teiste taimepiimadega on sojapiim valgurikkam. Kohvi peale mõeldud sojapiimad lähevad paremini vahtu, maitselised sojapiimad sobivad aga niisama joomiseks, pudru sisse, müsli peale või küpsetamiseks. Meie poodidest võib näiteks leida banaani-, šokolaadi- ja vanilllimaitselise sojapiima.

KOOKOSPIIM

Puhas kookospiim eestlaste lemmikute seas pole, kuid edetabelist leiab nii mandli, riisi kui ka sojaga kookospiima. Kookospiimal on magus ja tugev kookosene mekk, mistõttu ei sobi see neile, kellele kookos ja magusus eriti ei meeldi. Sageli kasutatakse kookospiima ka küpsetistes, kuid sel ei peeta enamasti silmas liitrises pakis müüdavat kookosjooki, vaid metallpurgis olevat rasvasemat kookospiima.

INDIA PÄHKLI PIIM

Mitme poeketi esikümnesse mahub ka India pähkli piim, mis on mõnusalt kreemjas ja kergelt magusa mekiga. Nii sobib India pähkli piim kohvi peale või müsliga söömiseks. India pähkli piima on lihtne ka ise valmistada. Selleks tuleb leotatud India pähklid blenderis vee ja meelepäraste lisaainetega (soola, suhkru, datlite, kaneeli jms) purustada kreemjaks vedelikuks.

Mis on Sinu lemmik taimne piim? Oled ise ka taimset piima proovinud valmistada?

Laupäeval 22.08 tähistatakse ülemaailmset taimse piima päeva. Tähista koos meiega!

Comments

Kommenteeri: