Teadlaste sõnul peaks lihatoodetel olema graafilised hoiatused nagu suitsupakkidel

Uuringu kohaselt julgustasid hoiatus, nagu on suitsupakkidel, lihatoodete pakkidel inimesi liha tarbimist vähendama. St kui liha tarbimist soovitakse vähendada, võib vastus olla selliste hoiatuste lisamine pakendile.

Durhami ülikooli teadlaste uuring, mis avaldati ajakirjas Appetite, näitas, et graafiliste kujutiste lisamine lihapõhistele einetele mõjutas oluliselt inimeste otsuseid neid valida. Teadlased võtsid 1000 osalejat, kõik liha söövad täiskasvanud, ja jagasid nad nelja rühma. Kolmest rühmast näidati igale rühmale pilte soojadest toitudest, mis olid märgistatud hoiatustega, mis olid seotud kliimamuutuste, tervise või pandeemiariskiga. Samal ajal näidati neljandale pilte soojadest toitudest ilma siltideta.

Teadlased leidsid, et kõik märgised avaldasid mõju osalejate soovile einet tarbida, mistõttu lihasööjad valisid 7-10 % ajast taimse valiku. Osalejate sõnul olid hoiatustest kõige usaldusväärsemad sildid liha mõju kohta planeedile. Nendel liha keskkonnamõju rõhutavatel siltidel oli kiri: “Hoiatus: liha söömine aitab kaasa kliimamuutustele.” Lisaks olid hoiatustel pildid, sh tulest söestunud maastikest.

Liha- ja piimatootmine moodustab umbes seitsmendiku ülemaailmsetest heitkogustest, kusjuures tööstuslikku põllumajandust peetakse metsade hävitamise, bioloogilise mitmekesisuse vähenemise ja kliimamuutuste teguriks. Uuringu juhtivautor Jack Hughes ütles tulemuste kohta: “Kuna juba on näidatud, et hoiatussildid vähendavad suitsetamist, samuti magusate jookide ja alkoholi joomist, võib hoiatussildi kasutamine liha sisaldavatel toodetel aidata ka vähendada lihatarbimist, kui see teha kohustuslikuks riiklikul tasandil.

Allikas: Vegan Food & Living

Uuringust lähemalt: Durham Graphic Warning Labels Could Reduce Peoples Meat Consumption

Pildi autor: Durhami Ülikool

Loomus ja selle veganprogramm Taimsed Valikud algatasidAktiivsete Kodanike Fondi toel haridusliku projekti “Kahvliga kliimamuutuste vastu”, mille eesmärgiks on tõsta teadlikkust toitumise mõjust planeedile. Projekti kohta saab lähemalt lugeda siin: taimsedvalikud.ee/kahvliga.

Kommenteeri: