9 seniproovimata toiduainet – mis meenutab nostalgiliselt lapsepõlve ja mis väärib kohta jõululaual?

Kuna november on vegankuu, otsustas Bio4You ökopood teha oma e-poes ühe vahva pakkumise veganitele. Nimelt saab tänasest esmaspäevani kauba kätte tasuta, kui osta kaks või enam toodet nende vegankategooriast. Lisaks annetavad nad 10% vegantoodete müügitulust Loomusele.

Selleks, et paremini sotti saada, milliseid vegantooteid Bio4You valikus on, otsustasime proovida erinevaid gluteenivabasid veganampse ja ka oma jälgijatega muljeid jagada. Ökotoodete maailm tundub nii lai ja kõike ei jõua eluilmaski järgi proovida, seega tundus meie plaan ka imelise võimalusena omale uusi lemmikuid leida.

Parim formaat erineva ökotoitude degusteerimiseks tundus olevat korraldada üks mõnus potluck. Jagasime Bio4Yoult saadud leivajahu, brownie-jahud ja falafelipulbrid potluck’i külaliste vahel ära, et kõik midagi ahjus valmis küpsetaks ja siis kohale tooks. Lisaks ootas meid ports erinevaid snäkke. Mida põnevat me siis avastasime?

Kuldpruuniks praetud falafelid

Meie potlucki soolaseks põhiroaks osutusid praetud falafelid. Selleks kasutasime Bauckhofi falafelijahu, mille retsept oli üllatavalt lihtne ja mugav – lihtsalt sega pulber veega, vormi väikesteks pallideks ning viska need pannile särisema. Soovitus oli ka sibulat lisada, mida ka tegime ning mis meie arvates maitsele palju juurde andis. Ei läinud kaua, kui meile vaatasid pannilt vastu kuldpruunid ja ahvatlevad falafelipallid!

Maitset ja tekstuuri saab ainult kiita – koorik oli krõmps, nagu falafelil olema peab, ning selle pehmet ja mahlast sisu täitvad vürtsid lisasid palju juurde. Sellised värsked falafelid on külalistelauale ideaalne snäkk ning boonuseks saab jahu kasutada erinevates toitudes, äkki näiteks hoopis burgeripihvi kujul. Kuigi sarnase pulbri saaks ilmselt ka ise kokku segada, ei ole hind üldse kallis, sest ühest pakist saab vormida palju maitsvaid falafeleid.

Suussulavad brownie’d

Bauckhofi segust küpsetatud brownie’d said meie õhtu vaieldamatuks lemmikuks! Tekstuur oli täpselt see õige – mõnusalt nätske, mitte liiga kuiv ning pealt krõbe. Brownie oli magus, mõne maitsele ehk isegi liiga magus. Maitse tekitas sõltuvust ning kindlasti on soov seda veel osta, et teha kellelegi magus kingitus või valmistada endale üks mõnus magustoit. Ka hind on kvaliteedi ja koguse kohta mõistlik.

Ka brownie valmistamine oli lihtne, isegi küpsetusvõhik sai hakkama! Mõned retseptis olevad koostisosad, nagu jaanileivapuujahu või sojajahu, on küll Eestis väga raskesti kättesaadavad, mistõttu asendasime need odavama kookosjahuga, mis super hästi välja mängis. Ainus keeruline olukord tekkis sellest, et edasimüüja lisatud eestikeelne valmistamisõpetus polnud vegan, mistõttu kasutasime pakil olevat ingliskeelset juhendit. 

Krõmps ja tervislik pähklileib 

Loomulikult ei puudu ühelt korralikult potluck’ilt isevalmistatud leib. Taas aitas meid välja Bauckhof, täpsemalt selle brändi gluteenivaba kaeraleivasegu pähklitega. Nagu ka eelnevate toodete puhul, polnud valmistamisprotsess üldse keeruline – paki sisu kaussi, lisada vett, lasta imenduda ning visata ahju.

Leib ületas kõik ootused! See maitses hästi nii niisama süües kui ka kaetuna soolase või  magusa määrdega. Ei olnud liiga kuiv, kuid samas mõnusalt krõps. Nagu fotoltki näha polnud pähklite ja seemnetega koonerdatud ning tõesti nämma ja tervislik vahepala nii matkale, külla kui ka hommikusöögiks. Hea alternatiiv neile, kes tahaksid ise tervislikumat leiba valmistada, aga juuretisega mässamine tundub liiga keeruline.

Mahedad kikerhernesnäkid

Lisaks isevalmistatud toodetele tegid potluck’il meie tuju heaks ka erinevad Bio4You poes leiduvad snäkid! Üheks toredaimaks neist osutusid Sarchio kikerhernekrõpsukesed. Erinevalt paljudest e-ainete, õli ning soolaga ülevalatud krõpsudest oli igati tore vahepeal midagi neutraalsemat ja tervislikumat proovida. Võiks neid snäkina krõbistada küll ja ei kardaks, et liigselt tarbiks. Mahe maitse jätab mänguruumi ka neid erinevate dippidega kombineerida. Hind on küll pisut krõbe (nagu krõpsudki!), kuid tundub, et ostaks täitsa teinekordki.

Tarretiselaadne kakaodessert

The Bridge’i riisi-kakao desserdi pakend nägi välja väga paljulubav ja ahvatlev. Selle avades ja lusika sisse torgates ootas meid üllatuseks pudingulaadse tekstuuri asemel hoopis tarretis. Maitse oli võrreldes teiste toodetega tsipa alla ootuste. Ei olnud esiletõusvat komponenti ja päris hästi ei saanud aru, mis maitsetega üldse tegu on. Natuke nagu oli šokolaad, natuke riis, midagi kolmandat – kõik sulas kokku. Meile sel õhtul see dessert väga muljet ei avaldanud, aga soovitan ikka järele proovida. Maitsemeeled on erinevad ning tegu on ikkagi tervisliku ja ökoloogilise vahepalaga!

Ökokummikommid!

Ka kummikommid olid meie potluckil kenasti esindatud. Valikus olid nii Ökovital kummikommisegu kui ka kummikommid veiniga! Mõlemad nägid välja väga ahvatlevad ja huvitavad. Veinikommidel oli veini lõhna kohe tunda ning teised kommid meenutasid lapsepõlve. Tekitasid reaktsiooni, et “ohh, neid tahaks küll kohe proovida”! Maitse tekitas eriarvamus: mõnele meeldis, aga mõne jättis külmaks. Iseenesest tundusid tervislik ja keskkonnasõbralik alternatiiv keemiat sisaldavatele kummikommidele, aga samas kas kummikomme ei teegi just ahvatlevaks see, et nad natuke keemia järgi maitsevad?

Šokolaadimaitseline maapähklivõi

Nature’s Finest Chocolate Chip ühendab endas maapähklivõi šokolaadiga! Selline kombinatsioon tekitas meis väga elevust. Ehtne ja puhas maapähklimaitse oli väga tuntav, isegi nii tuntav, et šokolaadimaitse jäi (kahjuks?) tagaplaanile. Proovisime seda küllaltki õlist maapähklikreemi nii eraldi süües, leivale määrides kui ka hiljem hommikupudru sisse segatuna. Ütleks, et kuigi kõik variandid on maitsvad, siis pudru sisse sobis see kuidagi eriti hästi! Pole küll järgi proovinud, aga usun, et küpsetamiseks või smuutis toimiks see ka suurepäraselt.

Nostalgilise maitsega sojajook

Milli! idandatud sojajook kombineerib nostalgilise lapsepõlvelisuse, keskkonnasõbralikkuse ja MAITSVA VANILLIPIIMA! Maitse oli väga huvitav – polnud varem midagi sellist proovinud, kuid mingisugune tuttavlik element oli juures. Tekstuur oli siidine ning maitse mahe ja tasakaalus. Sojajook polnud üldse liiga magus, vaid täpselt paras, et jaksab ka rohkem luristada. Täitsa kaaluks niisama joomiseks ostmist või äkki hoopis koogi kõrvale. Ka pakend oli originaalne ja armas. Meid üllatas väga, et sinna kõrrejoogilaadsesse pakki tervelt pool liitrit sojajooki ära mahtus. Tahaks veel!

Lõpetuseks

Minu arvates oli tegu väga ägeda eksperimendiga, kus avastasime palju uut. Mitmed proovitud tooted satuvad kindlasti veel meie toidulauale ja tekkis kohe julgust rohkem eksperimenteerida ka varem mitteproovitud snäkkidega! Igatahes olen juba ära otsustanud, et need imelised brownie’d peavad küll mu jõululaual kindlasti esindatud olema! Oleme väga tänulikud Bio4You poele koostöö eest.

Tooteid proovis ja oma maitseelamusi jagas Loomuse ja Taimsete Valikute vabatahtlik Hardi Heinvere.

Kommenteeri: