9 veganburgerit, mida sel aastal Tartus proovima peab

Lubasid sel aastal katsetada uusi maitseid ning süüa rohkem taimset toitu? Kui jah, siis oled jõudnud õige artiklini. Veganprogrammi “Taimsed valikud” tiim proovis Tartus üheksat veganburgerit ja pani oma maitseelamused kirja.

APARAAT – punase oa ja soja burger kartulilootsikutega

Aparaaditehases asuv Aparaat pakub mitmeid isuäratavaid veganvalikuid nii põhimenüüs kui ka lõunapakkumistes. Veganburgereid on nende menüüs üks – punastest ubadest ja sojast valmistatud kotletiga burger, mis on serveeritud kartulilootsikutega.

Burger jätab meile tervisliku mulje – pole liiga rammus ega rasvane ning nii kotletis kui ka burgeri vahel on palju köögivilju. Kotlet on pehme ja selles on suuremaid oatükke, mis lisavad tekstuuri. Burgerit maitstes tunneme aga esimesena kastet, mis meie südamed võidab. Ka kõrval olevad kartulilootsikud lummavad meid, sest suured ja paksud koorega kartulid tekitavad koduse tunde.

Burgeri ja kartulilootsikud saab kätte vaid 4,90 € eest. Kuna eine on toitev ja kõhu saab täis, on tegu väga soodsa pakkumisega.

ILLEGAARD – klassikaline veganburger sojapihviga

Tartu kesklinnas asuv Illegaardi pubi on ilmselt tuttav paljudele endistele ja praegustele tudengitele. Nende menüüs on lausa kaks veganburgerit – klassikaline veganburger ja burger Vöneri vegankebabiga. Meie otsustame seekord katsetada esimest.

Illegaardi veganburger võlub meid oma lihtsusega – kui on isu süüa üks vana kooli taimne burger, siis on Illegaard õige koht, kuhu minna. Burger on mõnusalt mahlane ning püsib hästi koos nii käest kui ka kahvli ja noaga süües. Burgeri vahel on parajalt krõbe sojapihv, mis meenutab nii maitselt kui välimuselt liha, mistõttu on nii mõnigi vegan teenindajalt üle küsinud, kas see on ikka taimne. Küsime meiegi pihvi kohta ja saame teada, et see pärineb Soomest.
Burger maksab 6 €, kuid 1,75 € eest saab juurde osta friikartulid või coleslaw salati. Otsustame salati kasuks ning me ei pea pettuma. Tore on klassikalise porgandi-kapsasalati asemel saada kastmega salatit, sest sageli veganversioonis taolist salatit ei leia. Selline kooslus täidab parajalt kõhtu ning on ka tudengile jõukohane väljaminek.

LENNUK – burger Beyond Meati kotleti ja grillitud tsukiiniga

Lennuki tänavatoitu saab nautida Anne kanali juures või nagu nende logo soovitab – haarata lennult ning nautida toitu oma meelispaigas. Meiegi haarame oma burksid kaasa ning lähme neid toasooja testima. Lennuki valikus on kaks Beyond Meatiga burgerit – soovi korral saab tellida burksi, mille vahel on lisaks veganpihvile ja värskele kraamile ka grillitud tsukiini. Meie otsustasime katsetada grillitud tsukiiniga varianti.

Burger on mõnusalt mahlane ning meid lummab saia maitse ja pehmus – see on kohev nagu pilv! Grillitud tsukiini annab muidu pigem tavalisele maitsekombole huvitava nüansi ning tänu toitvale vegankotletile saab burgerist kõhu korralikult täis.

Kui tavaline veganburger maksab 7,50 €, siis grillitud tsukiini lisandi eest tuleb välja käia veel 1,40 €, mis on meie hinnangul veidi kallis. Tsukiinit oli burgeri vahel üsna vähe, mistõttu saime küll maitse kätte, kuid oleksime oodanud, et grillitud tsukiinit on rohkem.

OSSU BURGER – krõbetofu burger ja Moving Mountains burger

Ossu Burger on Tartu kesklinnast umbes 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel ning on igati seda väärt, sest tegu on burgerisõprade paradiisiga – valikust leiab suure valiku erinevaid burgereid. Valik on nii mitmekesine, et otsustame proovida lausa kaht burgerit – nii krõbeda tofu kui ka Moving Mountainsi pihviga.

Krõbetofu burger väärib igati oma nime, sest tofu on tõepoolest mõnusalt krõbe. Kui keegi arvab, et tofu on maitsetu, siis tasub kindlasti seda burgerit proovida, sest hea maitseelamus on garanteeritud. Lisaks lummab meid burgeri vahel olev juust, sest hästi sulavat juustu pole just kerge leida. Sulanud juust ja tofu moodustavad imelise maitsekombinatsiooni ning ainus etteheide on see, et tofut võiks olla veelgi rohkem ja burger saab ühel hetkel otsa…

Kui Beyond Meati kotlet on juba üsna laialt levinud, siis Moving Mountainsi pihviga burgerit naljalt ei leia, mistõttu ootasime seda burgerit huviga. Me ei pea pettuma, sest pihv on rikkalikuma maitsega kui Beyond Meati kotlet. Ka seltskonnas olev lihasööja ütleb, et kui ei teaks, et pole tegu lihaga, siis petaks ära küll.

Lisaks huvitavale kotletile annavad burgerile erilisust mõnusalt küüslaugune kaste ja sibulamoos. Seega on burgeril üsna spetsiifiliste maitsete kooslus, mis ei pruugi kõigile meele järgi olla, kuid meile meeldis väga.

Kui esimese burgeri saab kätte 7 €-ga, siis teise eest tuleb välja käia 9,50 €. Kuna mõlemad burgerid pakuvad mõnusat maitseelamust ja kõhu saab täis, on hind igati sobilik. Teine burger tundub küll esmapilgul kallis, ent mahlane maitse ja uudne pihv õigustavad hinda.

TRIKSTER TIHANE – burger Beyond Meati kotleti ja punase kapsa coleslaw salatiga

Aparaaditehases asuv Trikster Tihane pakub taimetoidu armastajatele rikkalikku valikut ja neil on ka eraldi veganmenüü, kuhu kuulub üks veganburger. Burgeri vahel on Beyond Meati kotlet ja punase kapsa coleslaw salat ning kõrval on prisked steakhouse friikartulid.

Kogu eine on meeldivalt krõbe. Beyond Meati kotlet on krõbedaks praetud ning seesamiseemnetega burgerikukkel on samuti pealt kergelt krõbe, ent seest pehme ja maitsev. Ka kartulid on mõnusalt krõbedad. Lisaks pälvib meie tähelepanu koorene punase kapsa coleslaw salat, sest üldiselt punast kapsast burgerite vahelt ei leia ning see pakub meeldivat vaheldust.

Korralikult kõhtu täitev eine maksab 8,50 €, mis on igati oma hinda väärt, sest pakub head maitseelamust ja toitu saab nautida maitsekalt kujundatud restoranis kohapeal, saateks mõnus muusika.

TÄNAVAKOKAD – burger falafelidega

Raekoja platsi lähedal tegutsev Tänavakokad Streetfood on vahva atmosfääriga pisike tänavatoitu pakkuv söögikoht. Kuna see on külastatud toidukohtadest noorim, polnud meist keegi varem nende burgerit proovinud.

Tegu on kindlasti kõige omapärasema ja uhkema väljanägemisega burgeriga, mida testisime. Selle teeb eriliseks musta (!) värvi kukkel ja käsitööna valmistatud falafelid, mis on ühed parimad, mida söönud oleme. Suured falafelid teevad söömise küll pisut ebamugavaks, ent see panebki aeglasemalt sööma ning rohkem toitu nautima. Lisaks on burgeri vahel parajalt värsket kraami ning maitsev kaste, mis tasakaalustab falafelite kerget vürtsikust.

Burger maksab 7 €, mis on väga rahakotisõbralik, arvestades seda, et tegu on käsitööga, mitte sisseostetud sügavkülmutatud toote soojendamisega.

VEG MACHINE – Mother Trucker burger ja Cheezeburger Beyond Meatiga

Tartu Kaubamajas asuv Veg Machine on ainus Tartus tegutsev söögikoht, mis pakub ainult vegantoitu. Kiirtoidule spetsialiseerunud Veg Machine pakub kolme burgerit – Mother Trucker burger, Cheezeburger Beyond Meatiga ning äsja lisandus menüüsse hommikuburger, mida alles testitakse. Meie proovisime kaht esimest burgerit.

Mother Truckerit on suure tõenäosusega proovinud iga Eesti vegan. Burgeri teeb eriliseks asjaolu, et see ei sisalda kotletti, vaid kukli vahel on hoopis rebitud bataat. Burger on küll suur, ent bataadisisu pole väga toitev, mistõttu võib kõht kiiresti tühjaks minna. See aga ei tähenda, et burger oleks lahja, sest selle vahel on rohkelt ülihead ja rammusat petersellikastet. Burger on suitsuse ja küüslauguse maitsega.

Väga mahlane juustuburger Beyond Meatiga on kindlasti toekam ja toitvam valik. Burger on rikkalik – lisaks juustule ja vegankotletile on selle vahel krõbe röstsibul, krõmpsuv kapsasalat ning marineeritud punane sibul. Meid võlubki burgeri juures selle rikkalikkus ja mitmekesisus.

Toidukulleriga tellides maksab Mother Trucker 5,90 € ja Cheezeburger 9,40 €, kuid kohapealt saab toidu kätte pisut odavamalt, sest ei lisandu nõude hind. Esimese burgeri hind on kesklinna kohta soodne, eriti kui arvestada, et tegu oma omanäolise maitseelamusega. Teine burger on märksa kallim, ent peame tõdema, et selle raha eest saab ka väga rikkaliku burgeri.

“Taimsed valikud” on MTÜ Loomuse programm, mille eesmärk on suurendada vegantoidu valikut ja nähtavust Eesti toidukohtades. Programmiga liitunud söögikohtades on rikkalik täistaimne menüü ning vegantoitu sooviv klient saab samaväärse ja meeldiva kogemuse nagu kõik teised.

Kommenteeri: