“Taimsed valikud” tutvustab: Eesti söögikohtadest tuttavad lihaalternatiivid

Annabel Talts, Anu Tensing, MTÜ Loomus

Iga aasta tuleb Eesti söögikohtadesse juurde uusi ja põnevaid lihaalternatiive, mis võivad esialgu tunduda natuke võõrad ja hirmutavad. Tempeh? Seitan? Beyond Meat? MTÜ Loomus programmi “Taimsed valikud” tiim seletab lahti, mis need on, millest need on tehtud ning millised põnevad maitseelamused Sind neid proovides ootavad. 

1. Beyond Burger

Beyond Burger on kindlasti kõige kuulsam ja kõige rohkem melu tekitanud lihaasendaja, mida praegu turult leida võib. Beyond Burger imiteerib liha nii välimuselt, lõhnalt, maitselt kui ka käitumiselt praadimisel. Burgerit tootva Beyond Meati eesmärk on pakkuda inimestele seda, mida nad armastavad süüa, ning oma toodetega võluvad nad ära ka iga suure lihasõbra. Beyond Burger on tehtud herne-, mungoa- ja riisivalgust ning see ei sisalda soja, gluteeni ega GMO-sid. Peet annab kotletile punaka värvuse, mis praadides veidi muutub, ja lihapraadimise maigu. Kookosõli abil on tehtud valged rasvatäpikesed, mis imiteerivad rasva lihapihvides ja praadides sulavad, andes pihvile mõnusalt mahlakust. Praadides jääb burger seest ka roosaks just nagu päris lihapihv. Beyond Burgerit võib praadida, ahjus küpsetada või grillida ning see sobib ideaalselt burgeri vahele.

2. Nisukebab ehk Vöner

Vöner ehk nisuliha ehk nisukebab on kõrge valgusisaldusega väga mitmekülgne lihaasendaja, mida paljud meist on ilmselt juba kas ise kodus katsetanud või restoranis proovinud. Vöner on tehtud nisuvalgust ning sobib liha asendama igasugustes meile tuttavates roogades, kuna Vöneril on lihale sarnane maitse ja tekstuur.

3. Oumph!

Rõõmsa nimega Oumph! on tehtud sojast, veest ja natukesest soolast. Oumph! võtab kergesti külge erinevaid maitseid ja seda võib nii keeta, grillida kui ka praadida – oleneb, millist tekstuuri soovid. Seetõttu on Oumph! väga mitmekülgne lihaasendaja. Oumph! on üpriski lihasarnane ja peaks rahuldama ka nende veganite meeli, kes liha maitset veidi igatsevad.

4. Happy V vorstid

Happy V valikus olevad suitsu- ja keeduvorstid on peamiselt tehtud nisuvalgust. Vorstidel on mõnus tihke tekstuur ja soolane maitse nagu lihast tehtud vorstidel ning suitsuvorsti sees on ka täitsa olemas “pekitükikesed”.

5. Tempeh

Tempeh on fermenteeritud ja pressitud sojaubadest valmistatud Indoneesiast pärit valgurikas toiduaine. Tempeh on sarnane tofule, ent erinevalt tofust sisaldab tempeh terveid või poolikuid sojaube ja on seevõrra vähem töödeldud. Tempehil on kergelt pähkline mõnus maitse ja selle viile saab hästi kasutada salatites, pajaroogades ja võileival.

6. Seitan

Seitan on Aasiast pärit populaarne lihaasendaja, mis on samuti valmistatud nisuvalgust. Seitanit võib valmistada nii ahjus, pannil kui ka grillil ning kasutada võileival, pitsal või isegi kebabiliha asendamiseks. Kokkamishuvilistel soovitame kindlasti proovida seitanit ka ise valmistada, sest see on isegi kodustes tingimustes päris lihtne.

7. Moving Mountain burgeripihvid

Moving Mountain on Eesti söögikohtades ja toidupoodides üpriski uus lihaalternatiiv, mis on mõeldud asenduseks veiselihale. Burgeripihv koosneb seentest, nisust, sojast ja hernevalgust, lisaks on selles natuke peedimahla ja kookosõli. Seened annavad mahlasust ja tekstuuri, peet natuke magusust ning kookosõli rasvasust.

“Taimsed valikud” on MTÜ Loomuse programm, mille eesmärk on suurendada vegantoidu valikut ja nähtavust Eesti toidukohtades. Tänaseks on programmiga liitunud juba enam kui 75 söögikohta üle Eesti – Tallinnas, Tartus, Kuressaares, Pärnus, Põlvas, Võrus ja isegi Mäekülas. Vaata, millised söögikohad Eestis on vegansõbralikud!

Kommenteeri: