ARVUSTUS | Tartu – heade veganpitsade linn

Hardi Heinvere, MTÜ Loomus vabatahtlik

Mida teha kui oled vegan, väljas on päikseline kevadpäev, aga oh häda – nälg näpistab ning sul pole õrna aimugi, mida veel lõunaks süüa? Muidugi tuleb sel juhul helistada läbi oma sõbrad ning kutsuda nad keset ausat tööpäeva Piro parki piknikule, et tellida terve kuhi veganpitsasid! 

Tegelikult on piknikul sügavam mõte ka – vaja on ju lõpuks leida lõplik vastus sellele universumi suurele küsimusele, milline on ikkagi Tartu parim veganpitsa. Ilmselgelt ei suutnud keegi minu kutsele ära öelda ja nii meie pitsaseiklus alguse saigi.

Foto: Joonas Hint

Päev varem olin välja selgitanud, kui suur arsenal veganpitsasid Tartul pakkuda on. Tallinnaga võrrelda ei maksa, aga variante jäi lauale siiski enam kui küll, et korralik piknik ära pidada. Soovisin pitsad valida erinevatest restoranidest ning seetõttu tuli paaris pitseerias see või teine pitsa raske südamega nimekirjast maha tõmmata. Et kuskilt piir tõmmata, jätsin välja ka kõik pitsad, mille kate piirdub veganjuustuga (loodan, et Margherita fännid andestavad mulle). 

Alloleval isuärataval pitsakaardil on juhuslikus järjestuses välja toodud Tartu toidukohad, mis pakuvad veganpitsat. Tärnikesega on tähistatud pitsad, mille piknikule tellisime.

Kaart: Hardi Heinvere

Tagasi pikniku juurde. Piro parki tuli kohale kaheksa degusteerijat ning jäime elevusega suures osas Woltist tellitud pitsasid ootama. 

Paras tohuvabohu hakkas peale, kui kõik Wolti kullerid umbes 10-minutises vahemikus kohale jõudsid. Läbisegi lendas sisse kõnesid, et “pitsa on kohal!” ja “olen pitsaga siin pargi ääres!”. Jooksin edasi-tagasi mööda parki ning proovisin aru saada, mis pitsa kust tuli. Kuidagi saime selle logistilise probleemi aga lahendatud ja meie piknikulina ehtis nüüd imeilus pitsatorn! 

Jagasin välja hindamislehed pitsade järjestamiseks ja kommenteerimiseks. Õnneks oli pitsasid piisavalt, et kõik igaühest neist vähemalt lõigu saaksid. Lõime pitsakarbid tähistamiseks kokku, avasime õhinaga kaaned ning asusime Tartu parimat veganpitsat välja selgitama!*

*Väike disclaimer: ükski mu sõpradest pole (minule teada olevalt) sertifitseeritud ekspert pitsade alal ja seega tuleb meie arvamusse suhtuda äärmiselt kriitiliselt. Maitse on subjektiivne ning ainus viis oma tegelik lemmik teada saada on samasugune piknik korraldada! 

Aga nüüd tulemuste juurde. Esitan pitsade iseloomustused juhuslikus järjekorras, kuid lõpus toon eraldi välja meie 3 lemmikut.

Isuäratavat lugemist!

Kõige ahvatlevam pitsa

Vapiano – Pizza Vegan Salame
7,50 € (29 cm)
Veganjuust, vegansalaami

Foto: Vapiano

Kas sinulgi paneb ainuüksi ekraanilolev foto Vapiano vegan salaamipitsast süljenäärmed jooksma? 

See lihamaitset igatsevate veganite lemmik üllatas meid oma vastupandamatu väljanägemise, mõnusalt kreemise juustu-tomatikattega ning P E R F E K T S E vegansalaamiga. Rohkemat pole sellele minimalistlikule pitsale vajagi! See on täpselt sihuke amps, mis pärast rasket päeva lohutab ja täidab su südame.

Vegan salaamipitsa on meie arvates ka kõige lollikindlam pitsa, mida peolauale tellida. Nii veganid kui ka mitteveganid paneksid selle kindlalt esimesena laualt nahka! Kui lihaimitatsioonid pole sinu teema, on Vapioanol pakkuda ka Margherita, Verdure ja Vegan di Avocado pitsat.

Kõige mahlasem pitsa

Eesti Pubi Ruuni – Metsaisa Pitsa 
7 € (25 cm) / 9 € (30 cm)
Uba, kirsstomat, küüslauk, veganjuust

Foto: Eesti Pubi Ruuni

Eesti Pubi Ruuni (tartlastele tuntud kui Ruunipizza) pakub kahte veganpitsat, millest proovisime Metsaisa nime kandvat. Kui tegin ennist juustusõpradele ülekohut, jättes piknikult välja Margherita pitsad, siis Metsaisa on midagi, mis teid kindlasti lohutab, sest selle pitsa kreemised maitsed lihtsalt sulavad suus. 

Metsaisa ei koonerda ka tomatikastmega, mis pitsale veel mahlakust lisab. Pitsa on õhukese põhjaga ning küüslauk ja eriti oad sobivad katteks väga hästi. Tegelikult võiks ube isegi rohkem olla. Kui sul on aga metsikum tuju, siis Ruunist saab võtta ka Vöneriga üle puistatud Metsiku pitsa.

Kõige parema põhjaga pitsa

Pappa Pizza – Vegan100 Pizza
4,80 € (20 cm) / 7,90 € (28 cm)
Näkileiva põhi, veganjuust, vali ise 5 koostisosa

Foto: Artur Usk

Pappa Pizza Vegan100 pitsa eristub ja kuidas veel. Esimene omapära – näkileivapõhi! See krõbe põhi tundub tervislikum, aga ka maitseb meie arvates paremini. Vegan100 omapärane, krõbe ja õhuke pitsapõhi paneb imestama, miks rohkemad pitsakohad erinevate põhjadega ei katseta. 

Teiseks, Vegan100 katted saab oma maitse järgi kokku kombineerida. Oliivid või ananassid ei avalda muljet? Äkki paneks pitsale hoopis paprika ja virsikud? Ise lisandite valimine tähendab ka seda, et Vegan100 pitsad võivad erineda nagu öö ja päev. Seega oli seda väga keeruline hinnata. Meie valisime kateteks päiksekuivatatud tomatid, pesto, šampinjonid, küüslaugu ja pärlsibula. See oli ülinämma

Kõige suurem pitsa

Pizzeria la Mimosa – Firenze Pitsa (veganjuustuga)
11 € (30 cm) / 19 € (40 cm)
Küüslauk, seened, sibul, oliivid, ananass, veganjuust, tomat

Foto: Pizzeria la Mimosa

Pizzeria la Mimosa spetsiaalseid veganpitsasid ei paku, kuid kõiki pitsasid on võimalik tellida veganjuustuga. Seepärast sobis meie valikusse suurepäraselt nende taimsete elementidega üleküllatud Firenze. Värskelt kaane alt välja tulnud tulikuuma Firenze esimene lõik lihtsalt sulab suus ning on tunda, et seened, ananass ja tomat sobivad küüslauguga kokku väga hästi. Pitsa on ülimahlane, mis on suurepärane kontrast krõmpsule ja õhukesele põhjale. 

Kui kellelgi on palju külalisi või lihtsalt hundiisu, siis Mimosa pakub ka kõige suuremaid vegan pitsasid Tartus, läbimõõduga lausa 40 cm! Ma ei hakka isegi kirjeldama, kui hiiglaslik see on, et saaksid selle monstrumi omale tellida ja oma silmaga ära näha 🙂

Kõige värskem pitsa

MyItaly – Vegana
8 € (33 cm)
Tomatikaste, küüslauk, artišokid, seened, oliivid, kirsstomatid, oregano, suvikõrvits

Foto: Artur Usk

Piknikupäeval saime Vegana pitsat tellima hakates teada, et MyItaly polegi nädala sees kahjuks avatud. Vegana ei osalenud seega kahjuks piknikul toimunud parima pitsa valimises. Kuna tahtsime pitsa ikkagi ära proovida, läksime sinna nädalavahetusel kohale. 

Meie arvates oli äge, et MyItaly nägemus veganpitsast ei hõlmagi veganjuustu! See puudus (?) oli aga külluslikult kompenseeritud otse Itaaliast pärit värske kattega. Ilmselt tuli pitsa võlu eriti esile tänu sellele, et me seda kohapeal värskena nautida saime. Kirsstomatid, suvikõrvits ja artišokid lisasid kergust ning laadisid pitsa positiivse energiaga. Kirsiks (või kirsstomatiks?) tordil on see, et pitsast saab ka kõhu täis. 

MyItalys oli meil ka üks naljakas seik. Pitsa kallale asudes tundus, et seda on keeruline käes süüa. Tee mis tahad – õhuke põhi vajub katte raskuse all ära. Mõtlesime, et nuga ja kahvel on must-be. Hiljem oma probleemi restorani sitsiillasest omanikule kurtes tuli välja, et olime seda hoopis valesti söönud. Kuna tegu on ehtsa itaalia pitsagal, tuleb selle servad hoopis kokku voltida, et sisu mugavalt suhu pista saaks (vt allolevat pilti)! Olime hämmelduses – tõepoolest oleksime sellise tehnikaga pitsaga paremini toime tulnud!

Foto: Artur Usk

Kõige erinevamaid arvamusi tekitav pitsa

Opera Pizza – Vegan Pitsa
5,70 € (24 cm) / 6,90 € (29 cm) / 14,60 € (38 cm)
Oliivid, ananass, šampinjonid, Violife kate

Foto: Opera Pizza

Kui üldiselt olime pitsasid hinnates suhteliselt ühel meelel, siis Opera veganpitsa puhul jagunesime kahte leeri. Oli nii neid, keda see pitsa pisut külmaks jättis, kui ka neid, kes seda lausa jumaldasid ning oma lemmariks pidasid! Tüliõun oli meil tegelikult oliivid ja ananassid. Kui usud, et need komponendid käivad pitsale, on Opera veganpitsa perfektne valik. 

Ananassiarmastajate jaoks oli pitsa mahlane, värske ning mõnusalt krõbeda koorega, mille teevad omapäraseks majoneesitupsukesed selle pinnal. Kui ananassid ja oliivid on aga sinu arvates kuritegu pitsade vastu, on Operast võimalik võtta ka vegan kebabi pitsa, mida üks meie degusteerijatest väga soovitas.

🥉 3. koht ja kõige omapärasem pitsa

Kolm Tilli – Kimchi Pitsa 
8 € (30 cm)
Tomatikaste, bataat, rukola, kimchi, seesamiseemned

Foto: Kolm Tilli

Kolm Tilli Kimchi pitsa pole mitte ainult Tartu kõige omapärasem veganpitsa, vaid võimalik, et ka kõige omapärasem pitsa Tartus üleüldse. Kuigi muretsesin veidi, et kimchi ja bataat pitsal on nišivärk, mis mõnele küll peale läheb, kuid paljud eemale tõukab, siis üllatus-üllatus – see pitsa sai meie üldarvestuses kiiduväärt kolmanda koha

Kimchi pitsa on täpselt parajalt hapu ja vürtsikas ning rikkalik kate teeb selle äärmiselt “laetuks” ja toitvaks. Igaüks saab sellest söönuks ning hind sellise kõhutäie kohta on vaid 8 €. Meie tagasihoidlik soovitus oleks seda pitsat nautida värske ja soojana, kuna hiljem jahtununa võib kimchi natuke maitse üle võtta. 

Kui kimchi pole aga üldse sinu teema, siis pakub Kolm Tilli ka vana head Margheritat ning veel ühte väga omapärast pitsat, mis on kaetud kale ehk lehtkapsaga.

🥈 2. koht ja kõige sõltuvusttekitavam pitsa

Pizzakiosk – Vöner Vegan Pitsa 
5,95 € (20 cm) / 13 € (30 cm)
Veganjuust, Vöner, must oliiv, mais, värske kurk, punane sibul, paprika

Foto: Pizzakiosk

HOIATUS! Pildil olev pitsa on äärmiselt sõltuvusttekitav!

Pizzakioski Vöneri pitsa pälvis meie üldarvestuses teise koha. See pitsa eristub teistest oma paksu põhja ning lopsaka katte poolest, meenutades maitselt isegi ülimahlast pirukat. Kooslus pitsa peal (Vöööneeer!!!) on põnev ning viib keele alla! 

Meenub hetk, kui pikniku lõpu poole hakkas kõht juba täis saama ning kord jõudis selle pitsani. Arvasime küll, et ei jaksa enam, kuid pitsa läbitungiv maitse ja tihkjas tekstuur oli nii hea kontrast eelmistele, et pärast lõigu alla pugistamist oleks oma punnis kõhuga ikkagi veel ühte lõiku soovinud. 

20 cm diameetriga pitsa, mille me võtsime, tundus küll pindalalt pisike, kuid ära lase sel ennast eksitada! Isegi sellise suuruse puhul on see pitsa ilmselt kõige toitvam neist, mida proovisime! Alati on võimalik võtta Pizzakioskist ka 30 cm pitsa ning end täiesti auti süüa! 

🥇 1. koht ja kõige maitsvam pitsa

Cayenne Chilli – BBQ Sauce Pitsa 
8 € (30 cm)
Veganjuust, BBQ kaste, Vöner, vegetables

Foto: Oskar Värä

Punktide kokku löömisel osutus parimaks BBQ kastmega pitsa, mida pakub Riiamäel asuv Nepali pererestoran Cayenne Chilli. Pooled meist valisid selle oma lemmikpitsaks ning ka ülejäänutel oli see BBQ pitsa esimeste eelistuste seas. Üks mittevegan meie seltskonnas kommenteeris, et see on täpselt see veganpitsa, mida ta omale nüüd tellima hakkab.

Mis teeb aga selle pitsa nii heaks? Vastuseid on mitmeid. BBQ pitsa näeb ahvatlev välja, lõhnab karriselt ning selle magusapoolne maitse on lihtsalt “tuus”, nagu keegi kommenteeris. Sellesse pitsasse on suurepäraselt põimitud vürtsid ning kõik koostisosad alates Vönerist lillkapsani on väga hästi omavahel tasakaalus. Jah, kuulsid õigesti, see pitsa sisaldab lillkapsast! Aga usu mind, see toimib! 

Ühe asja eest aga pean hoiatama – kuna üks pitsa koostisosa on “vegetables” ehk köögiviljad, siis ei tea kunagi täpselt, mis kokale parajasti kätte satub. On see paprika, oliivid, lillkapsas, seened või hoopis midagi veel huvitavamat? Aga see teatav juhuslikkus vast lisabki sellele pitsakogemusele ehtsat aasiapärast hõngu. Kui sul on aga omad eelistused, saab sellest kindlasti kokale teada anda.

Kui pärast piknikku Cayenne Chillist läbi hüppasin ning selle omanikule Ramharile teatasin, et tema valmistatud veganpitsa on Tartu parim, oli tal selle üle muidugi ülihea meel. Ta toetab väga veganlust ning plaanib lähiajal ka uusi taimseid valikuid menüüsse lisada. Sellega seoses üks imeline uudis: kuna BBQ pitsa meile nii väga maitses, lubas Ramhari menüüsse panna ka (Tartu esimese?) tofupitsa!!

Lubage nüüd palun seda iludust esitleda:

Foto: Oskar Värä

Boonus (pitsa)lõik vaestele tudengitele

Kuna Tartu on tudengilinn ja siin palju igat senti arvel pidavaid ja ainult kilohinna järgi tarbimisotsuseid langetavaid tudengid (loe: mina), tuleb kindlasti ära mainida, mis on Tartu soodsaimad veganpitsad! Absoluutseid hindu vaadates on kõige odavam Pappa Pizza 20 cm läbimõõduga veganpitsa, mille saab kätte 3,80 €-ga. 

Aga äkki peaks arvestama ka pitsa suurust?

Pitsa suurust arvestades selgub, et MyItaly pakub Vegana pitsa näol kõige rahakotisõbralikumat veganpitsat Tartus! 1 euro eest saab lausa 107 cm2 pitsat. See on minu jaoks üllatus, kuna MyItaly tundub nime järgi pigem selline kallimapoolsem koht. Tegelikult on pitsa fancy ja hind odav!

Muidugi kommenteeriks mõni 7 aastat Mordoris 50 euroga kuus ära elanud tudeng mu metoodikat, et pitsa pindala ei loe, vaid need tuleks hoopis ära kaaluda. Nii hardcore ma siiski pole ning usun, et allolev tabel illustreerib mu mõtet ilmekalt.

 Tabel 1. Tartu soodsaimad standardsuuruses veganpitsad pindalaühiku kohta

Lõpetuseks

Olen väga tänulik kõigile restoranidele, kes Tartus veganpitsasid pakuvad ja loodan, et nende nimekiri ja valik täieneb veelgi. Omalt poolt sooviksin nii restoranidele kui pitsagurmaanidele südamele panna, et iga veganjuustuga või Vöneriga asendatud pitsa näol ei anna sa oma raha tööstustele, mis loomi ära kasutab ning halvasti kohtleb.

Aga aitab moraaliloengust, piknik oli äge! Kui algul oli hirm, et suure koguse pitsasid tellides ei pruugi neil lõpuks vahet teha, siis tegelikult on iga pitsa ikka oma nägu. Piknik pakkus meile korraliku pidusöögi, kuid parim osa päeva juures oli lihtsalt sõpradega koos piknikul koos aega veeta ning pitsade üle arutleda. Nalja sai! Aitäh, et tulite, Annabel, Artur, Grete, Helen, Joonas, Maria, Mattias, Nastja ja Sandra!

Foto: Grete Vaalma

Soovitan sellist pitsapiknikut ka sullegi! Või äkki proovid hoopis vegansushisid või -burgereid?

Kommenteeri: