Kas veganiks olemine aitab hoida vaimset tervist? 5 eelist, mida märkad üleminekul

Veganiks hakkamine on suurepärane viis oma füüsilise tervise parandamiseks, kuid pakub samuti positiivseid eeliseid, mis võivad aidata parandada ka vaimset tervist.

Veganlus võib kogu keha tervemaks muuta, kaasa arvatud vaimu. Keha ja meel on alati ühendatud ja see tähendab, et viis, kuidas oma keha kohtled, mõjutab ka su meelt ja emotsioone.

Kaevudes veidi sügavamale, mõjutab see, kuidas sa oma tervisest mõtled ja valikuid teed, ka keha liikumist ja toimimist. Oluline on, kuidas mõeldakse sellest, mida enda kehasse pannakse, ning veganismile üleminek on ideaalne näide selle praktikas toimimisest.

Alates eetikast kuni füüsilise tervise kasudeni, võib veganiks olemine toidu muuta elu aspektiks, mis motiveerib omama positiivset hoiakut ja end ümbritseva maailma suhtes paremini tundma. Tõepoolest, veganlus on elustiil, mis töötab nii vaimu kui ka keha jaoks, võimaldades samal ajal tagasi anda.

1. Kaastunde harjutamine

Taimse toitumise ja veganlusega üldiselt kaasneb nii palju tervise ergutajaid ning see on hämmastav. Kuigi on oluline neid arvesse võtta ja ennast esikohale seada, pole ühel suurematest eelistest tegelikult üldse midagi inimese endaga seotud. Tegelikult pakub see veganluse ennastsalgav osa elustiili jaoks üht kõige olulisemat mõju. Veganiks hakates säästetakse loomi iga päevaselt valu ja kannatuste eest ning antakse oma osa planeedi abistamiseks vähendades oma süsinikujälge.

Tehes iga päev valikuid, mis aitavad maailma tervikpildis, saab olla teadlik kõikidest enda heategudest. Meenutades seda endale regulaarselt on positiivsust mõtetes rohkem märgata ja võib end kõigis oma valikutes tõeliselt enesekindlalt tunda.

2. Teadlik toiduvalik

Mõnikord inimesed lihtsalt juhtuvad toidu järgi haarama ega mõtle, mida nad iga päev oma kehasse panevad. Kuigi see toimib mõne jaoks, võib see samuti tähendada, et jääd kiirustades ja mõtlematult ilma positiivsetest toiduelamustest. Veganina tehakse üldiselt toiduvalikuid tähelepanelikumalt ja teadlikumalt. Selline elustiil paneb enne söömist mõtlema, mis võib aidata luua teadlikuma suhte toidu ja toitumisega.

Kui avastad end toidule tähelepanelikumalt lähenemas, on tähelepanelikkus tervikuna palju lihtsam. Läbi teadlikkuse saab keskenduda rohkem olevikule ja kogeda iga hetke selle saabumisel. See annab ruumi praegustele mõtetele ja mõtisklustele.

3. Kogukonna leidmine

Veganliku toitumise esmakordsel kaalumisel kardavad paljud inimesed eraldatuse tunnet. Kuigi võib tunduda loogiline karta, et pereõhtusöökidel ja jõulusöömaaegadel ollakse erak, armastavad need inimesed teid hoolimata sellest, kas kugistate nende kõrval tofut ja salatit või liharikkaid burgereid, ja saate sellele ruttu kinnituse. Kuid, mida leiate veganiks hakates, on terve kogukond inimesi, keda te pole võib-olla varem tundnud.

Veganite kogukond on veebis jõuline ja edukas oma küllaldaste Facebooki gruppide (nt Jah, see on vegan, Eesti veganid, Healthy vegan EE, Vegan Hangouts (Eesti), Tallinna veganid, Tartu veganid, Pärnu veganid, Viljandi veganid, Lääne-Virumaa veganid, Veganid Hiiumaal) Youtube’i kogukondade (lugemissoovitus: 5 juutuuberit, kes on toeks veganteekonnal) ja hashtagidega. Isegi väikeses linnas või maapiirkonnas elades tuleb vaid sisse logida ja tervitada arvukalt uusi inimestele, kes soovivad sinu meelt tõsta ja sind toetada. Asudes kusagil veidi rohkem asustatud piirkonnas, võib alati tutvuda oma piirkonna vegansõbralike restoranidega ja kohtuda igasuguste ägedate uute sõpradega.

4. Energialaeng

Veganiks saamise üks peamisi füüsilisi ja vaimseid eeliseid on energialaeng. Taime jõud on tõeline asi ja see võib tagada, et päev möödub rõõmsatujulisemalt ja energilisemalt armastatud asju tehes. Taimsed toidud pakuvad rohkem vitamiine ja toitaineid, mis aitavad aju tööd suurendada, ning suurem süsivesikute tarbimine aitab söögijärgselt olla palju energilisem. Mida rohkem energiat ja entusiasmi on, seda paremad on tujud. Kes ikka tahab terve päeva olla jõuetu ja väsinud? Loe lisaks, kuidas vegantoit sind nutikamaks teeb?

5. Stressile hüvasti

Tervislik toitumine ja keha eest hoolitsemine teadupärast alandab stressitaset ja veganlus saab sellega suurepäraselt hakkama. Tervikliku taimse toidu söömine on seotud madalama kortisoolitasemega, mis tähendab, et ollakse vähem keemilises ja bioloogilises stressis. Kortisool on stressihormoon ning selle kõrge tase võib avaldada negatiivset mõju nii vaimsele kui ka füüsilisele heaolule. Toit nagu lehtköögiviljad, metsik riis, kääritatud toidud ja isegi tume šokolaad võivad vähendada kortisooli taset.

Rohkelt põnevaid veganretsepte, mida kindlasti tasub proovida, leiad ka Taimsete Valikute kodulehel.

Tagasi andmise, kogukonna leidmise ja keha toitva taimse söögiga tankimise abil saab veganlusega oma vaimset tervist nii mitmel viisil parandada. Veganiks hakates ei aidata ainult loomi ja planeeti, vaid hoolitsetakse ka iseenda eest selle protsessi käigus.

Loe lisaks ka 10 soovitust toitumisspetsialistilt Kariina Kuningas (Spice the Spirit), kuidas veganlusega alustada.

Allikas: Vegan Food & Living
Tõlkis: Diana Hill
Toimetas: Anu Tensing

Kommenteeri: