Maailma Terviseorganisatsiooni juht kutsub üles muutma toidusüsteeme taimepõhiseks

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juht dr Tedros Adhanom Ghebreyesus kommenteeris möödunud detsembris toimunud ÜRO kliimatippkohtumise (COP28) ajal, et üleminek taimepõhisele toitumisele on inimeste ja planeedi tervise jaoks hädavajalik. Ta märkis, et toidu tootmine põhjustab peaaegu kolmandiku ülemaailmsest haiguskoormusest ja 30 protsenti ülemaailmsetest kasvuhoonegaaside heitkogustest. Enamik neist heitkogustest on ta sõnul pärit loomakasvatusest.

“Meie toidusüsteemil on tohutu mõju nii keskkonnale kui meie tervisele. Seda on rõhutanud juba pikalt mitmed uuringud ja organisatsioonid,” kommenteeris Loomuse juhatuse liige ja veganprogrammi Taimsed Valikud juht Anu Tensing. “Me julgustame uuel aastal kõiki tegema keskkonnasõbralikumaid valikud, sh oma toidutaldrikul, ent loomulikult vajame kiiret muutust toidusüsteemis ja ühiskondlikus suhtumises.”

Mitmed riigid on juba teinud samme, et oma toidusüsteemid muuta taimepõhisemaks. Saksamaa valitsus lubas investeerida 38 miljonit eurot, et edendada taimseid toite ja alternatiivseid valke, Taani avalikustas tegevuskava oma toidusüsteemi taimsemaks muutmiseks ning Šveitsi valitsus julgustas oma kodanikke lihatarbimist vähendama.

Lisaks on sammud samas suunas teinud ka mitmed linnad. New York planeerides vähendada toiduga seonduvaid heitkoguseid aastaks 2030 33% võrra. Selle saavutamiseks pakutakse muuhulgas linna allasutustes rohkem taimset toitu. Hollandi linn Altena kutsub oma koole, toidupoode ja restorane üles edendama taimset toitu. Näiteks korraldavad nad supermarketites mitmeid degusteerimisüritusi näitamaks, et taimne toit on maitsev.

Eesti on välja töötamas kliimaseadust, mis annab võimaluse toidusüsteem muuta nii keskkonna-, looma- kui ka tervisesõbralikumaks. Loomus panustab kahes töörühmas: “Elurikkuse ja maakasutuse” ning “Kestliku toidusüsteemi” töörühmades.

Taimsed Valikud on Loomuse programm, mille eesmärk on suurendada vegantoitude valikut ja kättesaadavust Eesti toitlustusettevõtetes ning julgustada inimesi igapäevaselt tegema keskkonna-, looma- ja tervisesõbralikumaid valikuid.

Kommenteeri: